Yığılmaya dayalı ağ analizi
Agglomeration based network analysis
  1. Tez No: 751741
  2. Yazar: AYSUN ASENA KUNT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP NİHAN BERBERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ağlar, kimyasal sistemler, yapay sinir ağları, sosyal ağlar veya internet ve World Wide Web gibi farklı sistemleri modellemek için kullanılmaktadır. Bir iletişim ağı merkezlerden ve bu merkezleri birbirine bağlayan bağlantı hatlarından oluşur. Çizge kuramı bir iletişim ağının mimarisinin tasarımında ve analizinde güçlü bir matematiksel araçtır. Bir iletişim ağının temelini oluşturan topoloji bir çizge ile modellendiğinde çizgenin tepeler kümesi ağdaki merkezlere çizgenin ayrıtlar kümesi ağdaki bağlantı hatlarına karşılık gelir. Ağdaki önemli bir tepenin zarar görmesi çoğu durumda tüm ağın zarar görmesine yol açar. Bu nedenle önemli tepelerin belirlenmesi karmaşık ağların temel tepelerini koruyarak ağların sürdürülebilirliğini ve sağlamlığını arttırmaya yardımcı olur. Karmaşık ağlarda tepelerin öneminin belirlenmesi problemini çözmek için yığılmaya dayalı tepe büzülmesini temel alan bir yöntem önerilmiştir. Bu tezde çevre, yol ve benzeri çizgelerin yığılma değerleri hesaplanmış ve sonrasında büzülme işleminden yararlanılarak ilgili çizgelerin tepelerinin önem değerleri hesaplanmıştır. Bir çizgenin tepelerinin önem değerlerini bulan polinom zamanlı bir algoritma önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Networks are used to model different systems such as chemical systems, artificial neural networks, social systems or the internet and the World Wide Web. A communication network is composed of processing nodes and links connecting these nodes. Graph theory is a powerful mathematical tool in the design and analysis of the architecture of a communication network. If the underlying topology of a communication network is modeled by a graph, the node set of the graph corresponds to processors and the edge set of the graph corresponds to communication links in the network. Damage to an important node in the network in most cases results in damage to the entire network. Therefore identifying the important nodes helps to increase the sustainability and robustness of the complex networks by preserving the fundamental nodes. To solve the problem of determining the importance of nodes in complex networks a method of node contraction based on agglomeration is proposed. In this thesis agglomeration of cycle, path and related graphs are evaluated and then importance of nodes of the related graphs is determined by the use of contraction operation. A polinomial time algorithm which determines the importance of the nodes of a graph is proposed.