Antimikrobiyal özellik gösteren ticari yumuşatıcıların üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of commercial softeners having antimicrobial properties
  1. Tez No: 751742
  2. Yazar: SAKİNE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR KIRILMIŞ, DOÇ. DR. BURCU SANCAR BEŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Antimikrobiyal malzemelere olan ilgi uzun zamandır var olmakla birlikte, ülkemizde ve tüm dünyada gelişen, COVID-19 pandemisi sonrası daha da artmış ve tüketiciler antimikrobiyal özellik gösteren ürünlere daha fazla ilgi duymaya başlamışlardır. Söz konusu ilgi sebebiyle, tekstil sektöründe de, ürünlerin antimikrobiyal özellik ihtiva edecek şekilde üretilmesi ile ilgili birçok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Bu amaçla, tekstil terbiyesinde önemli bir paya sahip olan yumuşatma bitim işlemlerinin, tekstil ürünlerine antimikrobiyal özellik kazandıracak şekilde yapılması fikri ile bu tez çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında; su ve metanol çözücüleri kullanılarak, kudret narı bitkisinin en yüksek antimikrobiyal aktiviteye sahip olan ekstresi belirlenmiş ve bu bitki ekstresi ile hidrofil silikon yumuşatıcı üretilmiştir. Üretilen yumuşatıcı %100 pamuklu örme kumaşlara aplike edilmiştir. Yumuşatıcıların aktarıldığı kumaşların performans özelikleri; hidrofilite, patlama mukavemeti, eğilme dayanımı, subjektif tuşe testleri, beyazlık derecesi ve CIEL*a*b* renk ölçümleri vasıtasıyla araştırılmış, ayrıca kumaşlara ve yumuşatıcılara antibakteriyel aktivite testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the interest in antimicrobial materials has existed for a long time, after the COVID-19 pandemic that has developed in our country and all over the world, it has increased even more and consumers have begun to be more interested in products with antimicrobial properties. Due to that interest, many studies regarding the production of products with antimicrobial properties have been carried out and continued in the textile sector. For this purpose, present thesis study has been carried out with the idea of applying the softening finishing processes, which have an important part in textile finishing, in a way that will give the textile products antimicrobial properties. In the thesis study, by using water and methanol as solvents, the extract having the highest antimicrobial activity of the bitter melon was determined and the hydrophilic silicone softener was produced with this extract. The produced softener was applied to %100 cotton knitted fabrics. The fabric performances were investigated via hydrophility, bursting strength, bending rigidity, subjective handle tests, whiteness degree and CIEL*a*b* color values. In addition, the antibacterial activities of the fabrics and softeners were carried out.