Ondokuz Mayıs Üniversitesi Pediatri Polikliniğine başvuran 2 hafta-1 yaş bebeği olan annelerin postpartum depresyon sıklığı ve sosyodemografik faktörlerle ilişkisi
The frequency of postpartum depression and its relationship with sociodemographic factors in mothers with a 2 week-1 year old baby who applied to Ondokuz Mayıs University Pediatrics Clinic
  1. Tez No: 751774
  2. Yazar: AYÇIL KARSLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelik ve postpartum kadınlarda fizyolojik değişiklikler ile ilerleyen bir süreç olmakla birlikte komplikasyona açık bir dönemdir. İlk 6 ay gerek jinekolojik ve obstetrik komplikasyonlar gerekse psikiyatrik komplikasyonlar için oldukça riskli bir dönemdir. Postpartum Depresyon (PPD), müdahale edilmezse mortaliteyle sonlanabilecek oldukça önemli bir hastalıktır. Annenin sağlığını ve işlevselliğini bozarak yenidoğanın büyüme ve gelişmesini de etkilemektedir. Aile hekimleri olarak gebe ve süt çocukluğu takibinde PPD saptanması ve erken müdahale edilmesi hem anne sağlığı hem de çocuk sağlığı için oldukça önemlidir. Bu çalışmamız PPD'ye etki eden nedenleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tipte kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmanın evrenini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları polikliniğine başvuran 2 hafta-1 yaş bebeği olan anneler oluşturacaktır. Çalışmamızda sıklık daha önce yapılan bir çalışmadaki postpartum depresyon sıklığı olan %15 olarak alınmıştır. Örneklem büyüklüğü openepi programı kullanılarak 196 birey olarak hesaplanmıştır. Kayıp veriler olabileceği düşünülerek, 210 öğrenciye anket formu dağıtılmış; fakat 10 anket formunun eksik doldurulması sebebiyle 200 birey örneklemi oluşturmaktadır. Evren büyüklüğüne göre belirlenen sayıda ve çalışmaya katılmayı kabul eden öğrenciler rastgele yöntemle örnekleme dâhil edilmiştir. Bulgular:Ailenin sosyal güvencesinin olmaması depresyon riski arasında istatikçe anlamlı bir farklılık saptanmıştır(p=0,031).
Özet (Çeviri)
Aim: Although it is a progressive process with physiological changes in pregnancy and postpartum women, it is a period open to complications. The first 6 months is a very risky period for both gynecological and obstetric complications and psychiatric complications. Postpartum Depression (PPD) is a very important disease that can result in mortality if not intervened. It also affects the growth and development of the newborn by impairing the health and functionality of the mother. As family physicians, detecting PPD and early intervention in pregnancy and infancy follow-up is very important for both maternal and child health. This study was conducted to determine the causes affecting PPD. Methods: The research was planned as a descriptive cross-sectional study. The universe of the study will consist of mothers who have a 2 week-1 year old baby who applied to the Ondokuz Mayıs University Pediatrics Polyclinic. In our study, the frequency was taken as 15%, which is the frequency of postpartum depression in a previous study. The sample size was calculated as 196 individuals using the openepi program. Considering that there may be missing data, questionnaire forms were distributed to 210 students; However, due to the incomplete filling of 10 questionnaire forms, 200 individuals constitute the sample. The number of students who agreed to participate in the study and the number determined according to the size of the universe were included in the sample by random method. Results: A statistically significant difference was found between the lack of social security in the family and the risk of depression.(p=0,031). Compared to those who did not have problems during pregnancy, the risk of depression was found to be higher in those who had problems during pregnancy( p=0,022).