الترف والزهد في أدب العصر العباسي -دراسة مقارنه
Abbasi dönemi edebiyatında lüks ve çilecilik karşılaştırıldığında çalışması
  1. Tez No: 751773
  2. Yazar: MERYEM ABDULİLAH FERZAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD NADER ALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Abbasiler dönemi, eskilerin bilimini Orta Çağ rönesansı ile ilişkilendiren bir dönem olarak kabul edilir.Fikir, felsefe ve çevirinin yıldızının yükseldiği edebiyat ve sanat mirasını korumuş, çelişkili kavramların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Aşırı lükse, sapkınlığa, aşırı zühd ve tasavvufa tanık oldu.İnsanlar iki kısma ayrıldı: Alkolü ve eğlenceyi teşvik eden bir akım ve reform ve tövbe çağrısı yapan bir akım, Arap şiirinde büyük etki bırakan bu iki akım ve farklı halklar arasındaki entelektüel ve kültürel entegrasyonun bir sonucu olarak birçok değişiklik meydana geldi.Taklit eden ve yenilenen de dahil olmak üzere günlük ve yaşam koşulları ile ve bu beni araştırmamı seçmeye iten şeydi (lüks ve çilecilik) . Abbası Dönemı Edebiyatinda Lüks Ve Çılecılık Karşılaştırıldığında Çalışması. Araştırmanın önemi, ilgi odağı olan ve halen de ilgi odağı olan Abbasi toplumundaki bazı imajların aydınlatılmasında yatmaktadır. Halkların ve kültürlerin karışmasıyla birlikte hayatta, şiirde ve edebiyatta meydana gelen değişimleri ve meydana gelen entelektüel ve kültürel gümüşü vurgulamanın yanı sıra şiirin toplumu inşa etme ve yönlendirmede oynadığı önemli rolü tasvir Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır , metodolojik bir girişten ve Abbasi dönemine genel bir bakışın yanı sıra üç uygulamalı bir girişten oluşmaktadır. Birinci bölüm Abbasi dönemindeki yaşamdan ve popülizm, sapkınlık ve zühd gibi çelişkili entelektüel akımlardan bahsediyor, ikinci bölümde ise Abbasiler döneminde şiirin refah ve zühd üzerinedeki etkisinden tezahürlerinden ve en önemli savunucularından bahsettik, üçüncü bölümde refah şiiri ile zühd şiirin arasında bir karşılaştırma yaparken en önemli şairlerin en önemli özelliklerinden, amaçlarından ve şiirsel modellerinden bahsettik. Bu araştırma bazı sonuçlarla sonuçlandırılmıştır: Arapların diğer halklarla karışması, ülkelerinden getirdikleri Batı'nın klinik ve geleneklerinden etkilenmelerine neden olmuş ve Abbasi toplumunu, Arap ve edebi miraslarını etkilemiş, şarabın gelişimini sağlamıştır. şiir ve şiirin pornografiye ve skandal flörte yönelmesi, İslam dinimize uymayan kavramların temellerini ve İslam inancını yıkmak amacıyla değiştirilmesi.
Özet (Çeviri)
The Abbasid era linked the science of the ancients with the renaissance of the Middle Ages. It preserved the heritage of literature and art, in which the star of thought, philosophy and translation rose, in addition to the emergence of contradictory currents. It witnessed excessive luxury, heresy and excessive asceticism and mysticism. People divided into two parts; a current that encourages alcohol and amusement. And a current that calls for reform and repentance, these two currents that left a great impact on Arab poetry, and many changes occurred in it as a result of the intellectual and cultural integration between different peoples. With the daily and life circumstances, including the imitator and the regenerated one, and this is what prompted me to choose my research (Luxury And Asceticism In The Literature of the Abbasid Era, A Comparative Study). The importance of the research lies in clarifying some images in the Abbasid society, which was and still is the focus of attention. Highlighting the changes that occurred in life, poetry, and literature with the mixing of peoples and cultures, and the intellectual and cultural silver that took place, as well as portraying the important role that poetry played in building and directing society. The approach followed is the objective descriptive approach. This study consists of three chapters, a methodological introduction and an introduction that includes an overview of the Abbasid era, and also three practical chapters. The first chapter talks about the gradual emergence of entertainment and luxury and its poets and its impact on poetry and literature. The second chapter talks about the emergence of the reform movement and its impact on poetry, and we mentioned its most important advocates. As for the third chapter, we talked about Abbasid poetry and its most critical topics, and we compared the poetry of al-Khumri and asceticism and their impact on literature and art. This research concluded with some results: The mixing of Arabs with other peoples led to their being affected by the clinics and traditions of the West that they carried from their countries and which affected the Abbasid society and the Arab and literary legacies, the development of wine poetry and the tendency of poetry towards pornography and scandalous flirtation, and the change of concepts that do not fit with our Islamic religion With the aim of destroying Islamic foundations and beliefs.