شعر المرأة العراقية المعاصرة دراسة موضوعية فنية 'نضال العزاوي وعبير السامرائي أنموذجا
Çağdaş Iraklı şair: Sanatsal amaçlı bir çalışma 'Bir model olarak Nidal Al-Ghazawi ve Abeer Al-Samarrai'
  1. Tez No: 774292
  2. Yazar: AHMED NOORE ABD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCEBBAR KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tez çalışmasının başlığı Çağdaş Irak Kadın Şiiri – Sanatsal Konu Araştırması – Nidhal Al-Azawie ve Abir El-Samarrai Örnekleri olarak belirlenmiştir. Araştırma iki çağdaş Iraklı kadın şairin yaratıcılık yeteneklerini göstermek amacıyla yapılmıştır. Bu iki şairin, Iraklı kadınların hayatlarının özünü birey ve toplum düzeyinde yansıtan şiirsel yaratımları vardır. Çalışmada bu özellik, bu şairlerin şiirlerindeki sanatsal ve anlamsal güzelliği aramak için, onların biyografilerinin ve şiirdeki yaratıcılıklarının özellikleri sunularak gösterilmiş, ardından araştırmanın ayrıntılı ve derin boyutlarına geçilmiştir. Araştırma bir giriş ve Irak'taki şiirsel hareket ve onun gelişimi hakında genel bir bakışın sunulduğu bir önsöz ile başlamıştır. Burada kadınların şiir alanına katkısı ve katılımları gösterilmiştir. Bu katılımın zayıf ve az olduğu tespitinden sonra, iki kadın şairin biyografileri dikkate alınarak bunun toplumsal gelenek ve hakim ideolojinin etkisinden kaynaklandığı kanaati beyan edilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde şairlerin Kur'an, hadis ve şiir gibi referanslardan mülhem olan kültürlerinin kaynakları üzerinde inceleme yapılmıştır. Birinci bölümün ikinci kısmında ise her iki şairin şiir yazmadaki yaratıcılıklarında ana ve ikincil amaçları incelenmiştir. Üçüncü kısımda ise iki şairin şiirsel yaratıcılıklarının dayandığı en önemli ayırıcı özellik ve nitelikleri üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde Al-Azawie ve El-Samarrai'nin şiirlerinin sanatsal özellikleri çeşitli yönlerden incelenmiştir. Bunların ilkinde sanatsal imge ve onun görsel, işitsel, tatsal, dokunsal ve kokusal oluşumlarının teşbih, mecaz ve istiare yoluyla şahıslaştırma, somutlaştırma ve canlılaştırılması ele alınmıştır. Bu bölümün ikinci kısmında ise incelenen şiirsel eserlerde yer alan yaratıcılık ve anlama dayalı estetik ayrıntılar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın bundan sonraki kısmında alıntı yapma ve ima etme, özgünlük ve yenilikçilik, özlü ifade etme ve ayrıntılı ifade etme gibi alanlarda üslup ve belagata dair özellikler üzerinde durulmuştur. Araştırmanın son bölümünde iki kadın şairin, özellikle kültürel ve sanatsal değerlerine ve çeşitli şiirsel anlatım araçlarına olan hakimiyetlerine değinilmiştir. Çalışmada kullanılan betimleyici yöntem ve araştırma tekniklerinden elde edilen veriler doğrultusunda, sonuç kısından sonra, bir kaynak ve referans listesi ile bir konu dizini eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation titled“The Poetry of Contemporary Iraqi Women: an objective artistic study ”Nidal Al-Azzawi and Abeer Al-Samarrai" as a model, aims to shed light on the creativity of two contemporary Iraqi poets, whose poetic creations reflect the spirit of Iraqi feminist life on the level of self and society, through viewing their biography and characteristics of their poetic creations before entering into the in-depth study of their poems, searching for of the technical and semantic beauty inside them. I started my research with an introduction, then a preface in which the researcher gave an overview of the poetic movement in Iraq and its development, and an indication of the contribution and participation of women in the aspect of poetry, after it was weak, and their weakness is due to the prevailing social and intellectual norms, as well as the biography of the two poets. In the first chapter, the researcher dealt with the objective study that traced the sources of their culture from the Qur'an, hadith, poetry, etc., as for the second section, it dealt with the main and subsidiary poetic purposes in the creativity of both of them, and the third section dealt with the most important features upon which the poetic creativity of the two studied poets was based. In the second chapter, the researcher dealt with the technical aspects of Al-Azzawi and Al-Samarrai's poetry through several sections, The first of them dealt with the artistic image, the first dealt with the artistic image, and its visual, auditory, gustatory, tactile, and olfactory formations within simile, metaphor, and metaphor including diagnosis, embodiment, and embodiment. As for the second section, it dealt with the verbal and moral improvements present in the studied poetic works. While the rest of the sections dealt with stylistic and rhetorical characteristics such as quotation and implication, originality and innovation, brevity and verbosity. This study concluded with a conclusion in which the researcher mentioned the most important results, especially the cultural and artistic quality of the two poets, and their mastery of the various means of poetic expression, in addition to the list of sources, references, and the topics index based on the above data of the descriptive method and its study techniques