شعر الحنين إلى حلب العصر العباسي الثاني (232-656هـ)
Halep'e özlem şiirleri İkinci Abbasi Dönemi (232-656 H.)
- Tez No: 682990
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Edebiyatta II. Abbasi Dönemi olarak isimlendirilen ve (H.232-656 / 847-1258) yılları arasını kapsayan bu araştırma, Halep'te gurbet (sıla) ve özlem (Hasret) şiiri üzerine bir araştırma ve incelemeyi ele alıyor. Bu amaçla araştırmacı, çalışmayı giriş, önsöz, iki bölüm ve sonuç olarak ayırmıştır. Giriş bölümünde araştırmanın öneminden, gerekçelerinden ve güdülerinden bahsederek çalışmanın biçimsel yapısı ve muhtevası hakkında bilgi vermeye çalışmıştır. Önsözde ise Halep'in bu şekilde adlandırılmasının sebeplerinden bahsetmiş daha sonra bu araştırmaya ışık tutması için Halep'in tarihi, coğrafi, arkeolojik, bilimsel ve iktisadi yönlerine değinmiştir. Birinci bölümde, aidiyet kavramını açıklığa kavuşturmak, aidiyet kelimesinin kökenini ve edebiyatçı ve şairlerin eserleri üzerindeki etkisini göstermek için vatan kelimesini luğavî ve ıstılahî açıdan tanımlamıştır. Daha sonra hasret kelimesini Arapça sözlüklerden yararlanarak luğavî ve Istılahî açıdan tanımlamış ardından şairin ruhunda saklı özlemi uyandıran hasretin maddi ve manevi türlerine değinerek o asrın şairlerinden bazı örnekler sunmuştur. İkinci bölümde Halep şiirinde sevgiliye, aileye, akrabalara, dostlara ve anılara duyulan özlemin tezahürlerinden bahsettiği gibi bu tezahürlerden ortaya çıkan vatanın doğasına, ovalarına, dağlarına, tepelerine, bitkilerine, gezi yerlerine ve tarihi eserlerine duyulan özlemden de bahsetmiş ayrıca yine Halep'e hasretin tezahürlerinden olan anlar, hatıralar, saatler, günler ve geceleri de buna eklemiştir. Ayrıca bu bölümde, araştırmada bahsedilen hasretle ilgili şiirlerin özelliklerini ve farklılıklarını şiirsel ve edebi örnekler vererek anlattı. Akabinde ise bu çalışmadan ortaya çıkan en önemli sonuçları gösteren bir hatime ve bu konuyu araştıranların istifade edebilecekleri tavsiyeler izledi.
Özet (Çeviri)
This research deals, with study and analysis, the poetry of alienation and nostalgia related to Aleppo between (232-656 AH) (847-1258 AD) which is called literary the Abbasid Era. To achieve this goal, the researcher divided this study into an introduction, a preface, two chapters, and a conclusion. In the introduction, he talked about the importance of the research, its reasons and motives and tried to show the formal structure and the content of the study. In the preface, he talked about the reason for calling Aleppo as such, and then he referred to its historical, geographical, archaeological, scientific and economic status, in a move to shed light on the impact of this on the purpose of the research. In the first chapter, he talked about the love for homeland and its impact on belonging to it, defining the homeland in language and terminology, to clarify the concept of belonging and link it to the legitimate rooting of it, and its impact on the production of writers and poets. Then he explained the meaning of nostalgia, both linguistically and idiomatically, according to what was mentioned in the books of Arabic dictionaries, and then he wrote about the types of nostalgia stimuli, both physical and moral, that evoke in the poet's soul the longing and then he mentioned some evidence from the poetry of that era. In the second chapter, he talked about the manifestations of nostalgia in Aleppo poetry, where nostalgia for the nature of the homeland, its plains, hills, mountains, plants, parks, and historical monuments was manifested, as well as the nostalgia for the beloved, family, relatives and friends. Moreover, he talked about the nostalgia for past memories, its moments and hours, days and nights! He also wrote in this chapter about the characteristics of the poetry of nostalgia and its advantages in light of the poetic and literary evidence mentioned in the research. This chapter was followed by a conclusion showing the most important results that came out of this study, as well as leaving some recommendations for the benefit of those who want to complete this topic.