شعر الحكمة في العصر المملوكي-لامية ابن الوردي أنموذجًا-
Memlükler döneminde Hikmet şiiri: İbnü'l-Verdi Lamiyyesi örneği
- Tez No: 791684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AKREŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Arap dili, her tarafa yayılan ve (birçok bölgeye) yol bulan, farklı dönemlere uyum sağlayan Sami dillerindendir. Asaletini muhafaza eden en önemli dillerden biridir. Dünyada 400 milyon insan bununla konuşmaktadır. Neden olmasın? En büyük semavi kitabın dili olduğu gibi, edebiyat, belagat, fasahat ve şiirin de dilidir. Arap dili, şiirleriyle meşhurdur. Şairler belagat formlarını kullanarak onun güzelliğini ve zenginliğini seslendirmişler. Amaç, muhatabı etkilemek, şairden dinleyiciye murad edilen hususu ulaştırmaktır. Şairlerin kasidelerinde kullandıkları en önemli formlardan biri belki de önemlisi, 'Hikmet'tir. Hikmet (içerikli) şiir, genelde Arap edebiyatı tarihinde ve özelde Memlûkler döneminde önemli bir yeri vardır. Bu araştırma, işte bu döneme ışık tutmayı amaçlıyor. Safiyuddin, Şab Zarif, İbni Nebbate, İbn'ul-Verd gibi bu dönemin şairleri, şiirin bu türüyle nasıl öne çıktıklarını, insanları güzel ahlakla bezenmeye teşvik etmek, vefa, sabır gibi erdemli işleri öğrenmeşe teşvik etmek için Hikmet şiirini nasıl bir minber haline getirdiklerini irdeliyecek. Aynı şekilde bu dönemle ilgili bilinmeyen bazı yönlere de cevap bulmaya çalışılacaktır. Yine bu dönemin 'gerileme dönemi mi, yoksa ilim, kültür ve edebiyat dönemi mi' olduğuyla ilgili anlatılan (ve tartışılan) hususların da hakikatini öne çıkarıp ispat edecektir. Bu döneme ayrıntılı ve hassas bir şekilde ışık tutmak için, bu dönemde meşhur olan ve namı yaygın olan şairlerden birini seçmek gerekirdi. Bu konuda seçim, İbn'ul-Verdi ve meşhur Lamiyesinden yana oldu. Zira meşhur Lamiyesinde Şeriatın kaynağından kaynaklanan güzel ahlakla bezenme konusunda samimi bir çağrı ve ciddi bir girişim vardır. Şairle ilgili ayrıntılı bilgi vermeden önce birinci bölümde Memlûkler konusunu ele aldık. Kimdir bunlar? Nereden geldiler? Sosyal hayatları nasıldır? Gibi sorulara cevap araladık. İkinci bölümde Memlûkler döneminde Hikmet şiirinin uslübunu. Üçüncü bölümde Hikmet şiirini; ne olduğunu, nasıl doğduğunu ve özelliklerini. Dördüncü bölümde ise şairin hayatını, lamiyesini; burada işlediği hikmeti ve şairin dinleyene bu nasihatları yapma amacını ele aldık. Araştırmamızı bir sonuçla tamamladık. Burada vardığımız en önemli sonuçları yazarak, konuyu etraflı bir şekilde ortaya koyduk. Aynı şekilde İbn'ul-Verdi'nin kasidelerinde değindiği bazı konuları da irdeledik.
Özet (Çeviri)
The Arabic language is one of the most important Semitic languages, whose medium was popularized, and made its way and adapted to different eras It is the most originality preserved language, spoken by more than 400 million people in the world. Certainly, it is the language of the greatest heavenly book and the language of literature, rhetoric, eloquence and poetry. The Arabic language is famous for its poems, in which poets glorify its beauty and richness, using rhetorical images whose purpose is to influence the addressee to convey what is meant by the poet to the recipient. The most important of these images used by poets in those poems is wisdom, and the poetry of wisdom had a prominent status in the eras of Arabic literature in general and specially the Mamluk era. The purpose of this research to shed light on this era and how many poets emerged in this type of literature, such as Safi al-Din, Alshabu alzarif, Ibn Nabatah, and Ibn al-Wardi. Those poets made poems of wisdom a platform urging people to show good morals and calling to learn loyalty and patience, and many other sermons, as well as trying to answer some of the vague aspects of this era, and proving the truth of what is said about this era, is it an era of decline or an era of science, culture and literature. In order to shed light in a detailed and accurate way, it was necessary to choose one of the poets whose became famous in this field, so the choice fell in this research on Ibn Al-Wardi and his famous lamia, which contains a serious attempt, and a sincere purpose, to show the good morals learned from the source of Sharia. Before entry into the details of the poet, we wrote in the first chapter on the Mamalik and who are they? Where did they come from? And their social life. In the second chapter, we wrote about the sty leof wisdom poetry in the Mamluk era. In the third chapter, we spoke about the poetry of wisdom, its concept, its origins, and its characteristics, and in the fourth chapter, we dealt with the life of the poet, his illiteracy, and the wisdom from it, and the purpose of the poet providing these advices to the recipient, and we ended our study with a conclusion in which we wrote the most important results that we reached, putting points on the letters and analyzing the most important aspects that Ibn al-Wardi touched on in his his poems.