Investigating the relationship of outdoor heat stress upon indoor thermal comfort and qualitative self-sleep evaluation: The case of Ankara
Dış mekan ısı stresinin iç mekan termal konfor ve nitel bireysel uyku kalitesi değerlendirmesi ile ilişkisinin incelenmesi: Ankara örneği
- Tez No: 751812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDRE NAGHI LOPES DOS SANTOS NOURI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Şehircilik ve Bölge Planlama, Interior Design and Decoration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son zamanlarda iklim değişikliğine bağlı olarak insan vücudu üzerindeki artan ısı stresi riski düşünüldüğünde, özellikle Ankara'nın hassas-yalıtımsız binalarında, uyku kalitesi ve termal çevre ilişkisinin araştırılması daha da kritik bir hale gelmiştir. Bu kapsamda, bu çalışma yalıtımlı ve yalıtımsız binalarda, sakinlerinin uyku kalitesi ve ısıl konforlarını üç yerel aşırı sıcaklık olayı eşiği altında: (1) tipik yaz günü (TYG25), (2) çok sıcak gün (ÇSG33) ve son olarak (3) sıcak hava dalgası olayı (SHD31), araştırmıştır. İki kademeli termal konfor değerlendirme yaklaşımının ilk aşamasında, yerel meteoroloji istasyonlarının iklim verileri ile Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık (FES) değerleri hesaplanarak bina sakinlerinin fizyolojik termal konforları belirlenmiştir. Öte yandan, katılımcıların psikolojik termal konforları ve uyku kaliteleri, her bir ısı olayı sırasında anketler aracılığı ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları dış mekan FES değerlerinin, ÇSG33'ler sırasında, fizyolojik stres sınıfında aşırı ısı stresi derecesine eşdeğer olan 43.5 °C'ye ulaştığını göstermiştir. FES değerleri, yalıtımlı binalara nazaran yalıtımsız binalarda sürekli olarak daha yüksek değerlerde seyretmiştir. Ayrıca, ortalama psikolojik termal konfor oylarının (TKO) ve uyku kalitesi oylarının (UKO) çoğu, yalıtımsız binalarda, TYG25 ve SHD31 olaylarında yalıtımlı binalara göre daha iyiyken, ÇSG33'lerin ekstrem koşullarında durum tam tersi şekildedir. Bu çalışmanın çıktıları, artan dış ortam ısı stresinin iç mekanlar ve bina sakinlerinin termal konfor ve uyku kaliteleri üzerindeki etkisini tanımlayarak, iklim değişikliğinin insan yaşamı üzerindeki mevcut ve olası risklerini azaltmaya yönelik disiplinler arası çabalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, the necessity of exploring the relationship between sleep quality and the thermal environment has amplified regarding increasing heat stress risk on the human body due to climate change, particularly in vulnerable-uninsulated buildings of Ankara. Within this scope, this study investigated occupants' sleep quality and thermal comfort in insulated and uninsulated buildings under three local extreme heat event thresholds: (1) typical summer day (TSD25), (2) very hot day (VHD33), and lastly, (3) heat wave event (HWE31). Within a two-tiered approach to thermal comfort evaluations, the physiological thermal comfort of occupants was identified through the calculation of Physiologically Equivalent Temperature (PET) from the climatic data of local meteorological stations. On the other hand, the psychological thermal comfort and sleep quality of participants were evaluated by questionnaires during each heat event. The results of this study demonstrated that PETOut reached 43.5 °C, which indicates the extreme heat stress within PS grades during the VHD33s. The PET values were consistently higher in uninsulated buildings than in insulated buildings. Also, most of the mean psychological thermal comfort votes (TCVs) and sleep quality votes (SQVs) were better in uninsulated buildings than in insulated ones during TSD25 and HWE31s, while it was the opposite within extreme conditions of VHD33s. The outputs of this study contribute to interdisciplinary efforts to attenuate the existing and impending risks of climate change on human life by defining the influence of increasing outdoor heat stress on indoor spaces, thermal comfort, and the sleep quality of occupants.