تعليم اللغة العربية للناطقين بغيرها تعليماً مدمجاً من وجهة نظر معلمي تعليم اللغة العربية في تركيا
Arapça konuşmayan öğrencilerin öğretiminde Arapça öğretmenlerinin bakış açısından harmanlanmış eğitim
  1. Tez No: 751813
  2. Yazar: SAADEDDİN ALKURDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ALİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, Türklerin İslam'a girmesi ve onların Arap diliyle tanışmalarından itibaren, hem Selçuklu hem de Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar Arap dili öğretimin Türkiye'de geçirdiği aşamaları, sorunları ve karşılaşılan zorlukları incelemektedir. Aynı zamanda araştırmamızda Arapçanın Türkiye'de ve Arap dilinin öğretimi ile ilgili en önemli kurumlarında işgal ettiği prestijli konumda ele alınmıştır. Asırlar boyu ana dili Arapça olmayan Türklere Arapça eğitimi öğretim metotlarından özel öneme sahip bütünleşik-karma-eğitim sistemi ile verilmiştir. Araştırmamızın sonunda öğretmen ve öğrencinin sınıfta bir araya getirilmesine dayalı geleneksel eğitime ek olarak modern teknolojilerin e-öğrenmede kullanılmasının önemine ve bu eğitim türünün avantajları ortaya konmuştur. Aşağıda bir kaçına değinilen sebeplerden dolayı klasik ve modern eğitimin bir arada yer aldığı karma eğitimin ele alınmasının başlıca sebepleri şunlardır: 1 - Karma eğitim esnek olmasının yanında öğretmenin ve öğrencinin farklı durum ve ihtiyaçlarına cevap veren bir eğitim metodu olarak birçok üniversite ve araştırma merkezi tarafından yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar vermesi ve önerilmesi. 2 - Geleneksel öğretim ve e-öğretimin gereksinimlerinin, eğitim materyalinin kalitesinden ve öğrenme sürecinin insani ve etik yönlerinin geliştirilmesine ödün vermeden istenen en iyi faydayı sağlaması, karma öğretim esasına dayanan harmanlanmış öğrenmenin doğası, en iyi sonuçların elde edilmesine ve eğitim sürecinin karşılaştığı çeşitli zorlukların üstesinden gelinmesine katkıda bulunması ve istenen ideal bir eğitim sistemine ulaşılmasını sağlayana Avantajların dezavantajlarından fazla olması.
Özet (Çeviri)
This research monitors the stages that the teaching of the Arabic language has gone through in Turkey since the Turkish peoples entered Islam and introduced them to the Arabic language, through both the Seljuk and Ottoman eras, up to the current era, the problems and challenges it faced during these stages and the prestigious position that the Arabic language occupies in Turkey and the most important institutions Scientific and educational, which is concerned with teaching the Arabic language. Teaching Arabic to non-Turkish speakers has been given an integrated education of special importance due to the advantages of this type of education, the most important of which is the possibility of employing modern technologies in e-learning in addition to the traditional education based on the meeting of the teacher and the learner in the classroom. The choice of blended education was the focus of this research for several reasons, the most important of which are: 1- Positive results and recommendations of studies conducted by many universities and research centers on blended learning as an educational style that is flexible and responds to the different circumstances and needs of both the teacher and the learner. 2- The nature of blended learning based on mixing the requirements of traditional learning and e-learning in a way that achieves the best desired benefit without compromising the quality of the educational material and the development of the human and ethical aspects of the learning process, which contributes to achieving the best results and overcoming the various difficulties facing the educational process, and this allows access to an educational system It has the advantages and outweighs the disadvantages of each.