منهج مقترح في تعليم العربية للناطقين بغيرها في ضوء تقنية الواقع المعزز
Yabancılara Arapça öğretimi alanında artırılmış gerçeklik tekniği ışığında müfredat önerisi hazırlanması
- Tez No: 751811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de yabancılara Arapça öğretimi olgusuna ve elde ettiği başarı ve zorluklara dayanarak, artırılmış gerçeklik ile temsil edilen eğitimde modern teknolojilere ve bunun kullanımının etkisine ışık tutmaktır. Araştırmada bu teknolojinin eğitim hedeflerine ulaşmada ve yeterliliğe ulaşmada kullanımı ve dili öğrenmede hem öğretmen hem de öğrenci tarafından gerekli olmasından bahsedilmiştir. Araştırmanın teorik boyutunda araştırmacı, artırılmış gerçeklik teknolojisi kavramını, içerdiği en önemli özellikleri ve avantajlarını ele almış, özellikle Arapça öğretimi alanında çalışmalarının mekanizmasını ve kullanılabilecek alanları anlatmıştır. Araştırmacı ayrıca bu teknolojiyi kullanmada hem öğretmenin hem de öğrenenin rolüne, onları gerekli yeterliliğe ulaştırma yöntemine ve eğitim sürecinin istenen hedeflerine odaklanmıştır. Araştırmacı ayrıca Türkiye'de Arapça öğretiminin gerçekliğine ve önemine, Türklerin Arapçayı öğrenmeye iten sebeplere ışık tutmuş ve öğrenme sürecinde karşılaştıkları en önemli engelleri tespit etmiştir. Ayrıca Arap dilinin artırılmış gerçeklikle ilişkisini ve bu teknolojinin ana dili Arapça olmayan kişilere öğretilmesindeki rolünü açıklamıştır. Ardından araştırmacı, artırılmış gerçeklik teknolojisinin ışığında çalışan anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretiminde bir eğitim müfredatı oluşturmak için önerilen bir konsept sunmuştur. Uygulama yönüne gelince, araştırmacı bir anket formüle ederek tanımlayıcı analitik yaklaşıma güvendi ve çalışma örneklemi Türkiye'de ana dili İngilizce olmayanlar için Arapça öğretmenleri arasından seçildi. Makaleleri, en önemlileri Arap dilinin öğretimi ve eğitiminin amaçları ile ilgili önceki çalışmalar ve literatür olan birçok kaynaktan türetilmiştir. Çalışmada eğitim teknolojisi, özellikle artırılmış gerçeklik ile ilgili önceki çalışmalar ve literatüre yer verilmiştir. Bu teknolojinin Türkiye'deki Arapça öğretim müfredatında ne ölçüde uygulandığını, öğretmenlerin bu teknolojiyi ve kullanım mekanizmasını ne ölçüde bildiğini ve öğrencilerin bunu kullanma becerisini ve etkisini ölçmek için öğrenmeleri hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma, yabancılara Arapça öğretimi müfredatında bu tekniğin kullanılmasının gerekli olduğu sonucuna varmıştır. Eğitim kurumlarının ve eğitim kurumlarının bu teknolojiyi kullanmasının eğitim hedeflerine ulaşmadaki etkisine ışık tutması ihtiyacı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research and based on the reality of teaching Arabic to non-native speakers in Turkey and its successes and difficulties, is to shed light on modern technologies in education represented by augmented reality and the impact of using this technology in reaching educational goals and reaching the required competence of the teacher and learner in learning this language. In theoretical aspect of the research, the researcher dealt with the concept of augmented reality technology and the most important characteristics and advantages it contains and explained the mechanism of its work and the areas that can be used, especially in the field teaching Arabic to non-native speakers. The researcher also focused on the role of both the teacher and the learner in using this technology and the way to prepare them to reach the required competence and the desired objectives of the educational process. The researcher also shed light on the reality and importance of teaching the Arabic language in Turkey and the reasons that motivate the Turkish people to learn it. He identified the most important obstacles they face during the learning process. He also explained the relationship of the Arabic language with augmented reality and the role of this technology in teaching it to non-native speakers. And then the researcher conceived a proposal to build an educational curriculum in teaching Arabic language for non-native speakers working in the light of the augmented reality technology to stop it on the structure of the curriculum and how to set it up to the performance evaluation process for him. As for the practical side, the researcher relied on the descriptive analytical approach by formulating a questionnaire. The study sample was selected from teachers of the Arabic language for non-native speakers working in Turkey. Its items were derived from multiple sources, the most important of which are previous studies and literature related to teaching Arabic and its objectives, and previous studies And the literature related to educational technology, especially augmented reality, in order to determine the extent to which this technology is applied in the Arabic language teaching curricula in Turkey and the extent to which teachers know this technology and the mechanism of its use and measure students' ability to use it and the impact it has on their learning. Arabic for non-native speakers, with the need to adopt educational institutions and educational bodies, highlighting the impact of using this technology in achieving educational goals.