Renal hücreli karsinomda tümöral ve peritümöral bilgisayarlı tomografi texture analizinin patoloji ve prognoz öngörmedeki rolü
The role of tumoral and peritumoral computed tomography texture analysis in predicting pathology and prognosis in renal cell carcinoma
  1. Tez No: 789026
  2. Yazar: EZGİ TOPDAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SAVRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Renal Hücreli Karsinomlarda (RHK) tümör alanı ile peritümöral alandan elde olunan BT texture verilerinin hastaların histopatolojik alt tip, nükleer grade ve prognozunu öngörmedeki tanısal öneminin saptanması ve tartışılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya, 2014-2021 yılları arasında hastanemizde nefrektomi operasyonu olan ve histopatolojik olarak RHK tanısı doğrulanan 67 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada operasyon öncesi döneme ait 16 dedektörlü BT cihazı ile portal fazda elde edilen aksiyel görüntüler kullanılmıştır. Texture analizi LIFEx-7.2.0 programı aracılığı ile yapılmış olup segmentasyon işleminde her lezyona ait tümör alanı, tümöre komşu böbrek parankim alanı (Prenal) ve tümöre komşu perirenal yağ doku alanı (Pfat) olmak üzere üç farklı VOI (Volume of Interest) manuel olarak belirlenmiştir. Lezyonların histopatolojik alt tip ve nükleer grade sonuçları ile texture verileri arasındaki korelasyon Mann-Whitney U testleri ve ROC analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bir yıllık izlem süresinde progresyonsuz sağ kalım ve genel sağ kalım incelemeleri yapılmış olup, istatistiksel anlamlılık düzeyinde tek değişkenli ve çok değişkenli Cox regresyon kullanılmıştır. Bulgular: Çok değişkenli logistik regresyon analizi sonucu oluşturulan modele göre; tümör alanında GLCM-Joint Variance ve GLSZM-High Gray Level Zone Emphasis özelliklerinin %89.6 doğruluk oranı ile Berrak hücreli RHK varlığını tahmin edebildiği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to determine and discuss the diagnostic value of CT texture data extracted from tumor area and peritumoral area of Renal Cell Carcinomas (RCC) in predicting the histopathological subtype, nuclear grade and prognosis. Material and Method: In this retrospective study, 67 patients who underwent nephrectomy in our hospital between 2014-2021 and whose histopathological diagnosis of RCC were confirmed, were included. Axial images obtained in portal phase with a 16-detector CT device in the preoperative period were used. Texture analysis was performed with the LİFEx-7.2.0 program, and three different VOIs (Volume of Interest) were manuelly delineated in the segmentation process: the tumor area, the kidney parenchyma area adjacent to the tumor (Prenal) and the perinephric adipose tissue area adjacent to the tumor (Pfat). The correlation between the histopathological subtype and nuclear grade results of the lesions and the texture features were evaluated using Mann-Whitney U tests and ROC analysis. Overall survival and progression-free survival for one year follow-up were evaluated with Cox regressions. Results: According to multivariate logistic regression analysis modeling, GLCM-Joint Variance and GLSZM-High Gray Level Zone Emphasis features were able to predict the presence of clear cell RCC in the tumor area with an accuracy of 89.6%.