Yüksek ses altı hızlı elektrikli sabit kanat kamikaze İHA tasarımı
High subsonic speed electric fixed wing kamikaze UAV design
  1. Tez No: 751818
  2. Yazar: MUKTEDİR GÖZÜM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT ÖZARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, üstün manevra kabiliyetine sahip yüksek hızlı elektrikli bir kamikaze İHA'nın tasarımından oluşmaktadır. Yüksek hızlı kamikaze İHA, literatürdeki daha önce yapılmış kamikaze İHA sistemleri incelenerek optimize edilmiştir. Maksimum irtifa 8202 ft, (2500 m), maksimum hız 144 knots (74 m/s) ve en fazla 10 dk. havada kalma süresi olarak optimize edilmiştir. İHA, elle fırlatma ile kalkışa geçmekte ve paraşüt ile inişini sağlamaktadır. Çok yüksek manevra kabiliyetine sahip, oldukça çevik bir hava aracıdır. Faydalı yük olarak; patlayıcı, otopilot ve kamera sisteminden oluşup kalkış ağırlığı 2,5 kg olarak optimize edilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, gözetleme uçuşu yapabilen ve düşük maliyeti sebebiyle gerekli durumlarda seyir füzesi gibi kullanılıp patlayıcı olarak gönderilebilen, literatürdeki benzer İHA'ları aşacak şekilde optimize edilmiş yüksek hızlı bir kamikaze İHA tasarlamak olduğu için en iyi aerodinamik performansı sağlayacak şekilde yüksek hızlı İHA konfigürasyonu, gerekli hesaplar, analiz ve deneme uçuşları yapılarak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of the design of a high-speed electric kamikaze UAV with superior maneuverability. The high-speed kamikaze UAV has been optimized by examining the previous kamikaze UAV systems in the literature. Max altitude 8202 ft (2500 m), max speed 144 knots (74 m/s) and max 10 min. optimized in the air. The UAV takes off with a hand launch and land with a parachute. It is a very agile aircraft with very high maneuverability. As a payload; It consists of explosive, autopilot and camera system, and the take-off weight is optimized as 2.5 kg. The main purpose of this study is to exceed the similar UAVs in the literature, which can operate autonomously or with remote control for use in asymmetric warfare or anti-terrorism areas, can perform surveillance flights and can be used as cruise missiles and sent as explosives when necessary due to its low cost. Since it is to design a high-speed kamikaze UAV, the high-speed UAV configuration to provide the best aerodynamic performance has been achieved by making the necessary calculations, analysis and test flights.