Dı berhemên Helîm Yûsıv de dıyardeya penaberîyê
Helîm Yûsıv'ın eserlerinde mültecilik olgusu
  1. Tez No: 751831
  2. Yazar: SONGÜL GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM ÖZDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanlık tarihinin her döneminde önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmakla birlikte göç ve mültecilik günümüzde, yirmi birinci yüzyılda, geçen yüzyıllara oranla daha görünür olmuştur. Medya, sosyal medya gibi iletişim araçları yoluyla, göç sürecine, göçün neden ve sonuçlarına dünyanın her yerinden insanlar yakından tanıklık etmeye başlamıştır. Bu da göçün birçok alanda olduğu gibi edebiyatta da etkilerinin yoğunlaşmasını sağlamıştır. Bu durum Kürt edebiyatına da yansımıştır. Birçok Kürt yazar ve şair eserlerinde göç ve mültecilik konusuna yer vermiştir. Kürtlerin son yıllardaki göçleri çoğunlukla siyasi nedenlerden kaynaklı olarak batı ülkelerine iltica etme amacıyla gerçekleşmiştir. Bu nedenle son yıllarda Kürt edebiyatındaki göç konusu çoğu zaman mültecilik olgusu üzerinden inşa edilmektedir. Helîm Yûsiv da eserlerinde yer verdiği göçte bu temayı temel almış ve bu alanda dikkat çeken eserler üretmiştir. Biz bu çalışmada göçün ve mülteciliğin edebiyattaki izdüşümünü Helîm Yûsiv'ın eserlerinde irdeledik. Bu bağlamda ilk bölümde göçün teorik çerçevesi ve Kürt toplumunda göç konuları ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde göç edebiyatı ve Kürt edebiyatında göç konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Helîm Yûsiv'ın eserlerindeki göç ve mülteciliğin sebepleri, göç yolculuğu, kamplardaki yaşam, mültecinin geride bıraktıkları, bu süreçte yaşananlar ve karakterler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Göç, Mültecilik, Helîm Yûsiv, Kürt Göç Edebiyatı. Sayfa Sayısı : I+VII-130 Tez Danışmanı : Dr. Öğr. Ü. Haşim ÖZDAŞ
Özet (Çeviri)
Although migration has been accepted as an important phenomenon in every period of human history, migration and asylum have become more prominent in the twenty-first century than in previous centuries. Through communication tools such as media and social media, people from all over the world have started to closely witness the migration process, the causes and consequences of migration. This has led to the intensification of the effects of migration in literature, as in many other fields. This situation is also reflected in Kurdish literature. Many Kurdish writers and poets have included migration and refugee issues in their works. The migration of Kurds in recent years has mostly been for the purpose of taking refuge in western countries due to political reasons. For this reason, the issue of migration in Kurdish literature in recent years is mostly built on the phenomenon of refugee. Helîm Yûsiv also took this theme as a basis in his migration, which he included in his works, and produced remarkable works in this field. In this study, the reflection of migration and refugeeism in literature have been examined in the works of Helîm Yûsiv. In this context, in the first part, information about the theoretical framework of migration and migration issues in Kurdish society is given. In the second part, migration literature and migration issues in Kurdish literature are included. In the third chapter, the reasons for migration and refugee, migration journey, life in the camps, what the refugee left behind, what happened in this process and its effects on the characters in Helîm Yûsiv's works are analyzed. Key Words : Migration, Refugees, Helîm Yûsiv, Kurdish Migration Literature Number of Pages : I+VII-130 Thesis Advisor : Dr. Haşim ÖZDAŞ