Eğimli akiferlerde su tablası değişiminin sayısal analizi
Numerical analysis of water table fluctuation in sloping aquifers
  1. Tez No: 751829
  2. Yazar: GİZEM MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN GÜRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında eğimli/geçirimsiz akiferlerin su tablası değişimini tanımlamak için doğrusal olmayan Boussinesq denkleminin MATLAB programı üzerinde Zaman Çizgileri Yöntemi'ne dayalı bir Sonlu Farklar şeması ile (FDM-MOL) yeni bir referans çözüm ile belirlenmesi amaçlanmıştır. İki farklı akifer örneği incelenmiş ve önceki çalışmalarda çeşitli yöntemlerle elde edilen sonuçlar farklı ∆x değerleri alınarak elde edilen referans çözümler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the non-linear Boussinesq equation with a new reference solution Finite Difference Method based on the Method of Lines (FDM-MOL) method on the MATLAB program to describe the water table change of sloped/impermeable aquifers. Two different aquifer samples were examined and the results obtained by various methods in previous studies were compared with the reference solutions created by taking different ∆x values.