Enfeksiyöz hastalıkların teşhisinde 18F-FDG PET/BT görüntülemenin yeri
The role of 18F-FDG PET/CCT imaging in the diagnosis of infectious diseases
- Tez No: 946155
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ENFEKSİYÖZ HASTALIKLARIN TEŞHİSİNDE 18F-FDG PET/BT GÖRÜNTÜLEMENİN YERİ Nedeni bilinmeyen ateş (NBA), sık karşılaşılan ve tanısında zorluk yaşanan klinik bir tablodur. Bu çalışmanın temel amacı, NBA ile başvuran hastalarda 18F-Fluorodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomografi/ Bilgisayarlı Tomografi (18-FDG PET/BT) yönteminin tanısal doğruluğunu değerlendirmektir. Çalışmamız retrospektif kohort çalışmasıdır. Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde 11 Eylül 2015 – 11 Eylül 2023 tarihleri arasında, klasik NBA ve HIV ilişkili NBA tanısı alan ve 18F-FDG PET/BT görüntülemesi yapılan ayaktan veya yatırılarak takip edilen erişkin hastalar çalışmaya dahil edildi. Aktif malignitesi veya nötropenisi bulunan hastalar dahil edilmedi. Hastalar, final tanılarına göre enfeksiyon, malignite, non-enfeksiyöz romatolojik hastalık ve tanımlanamayan etiyoloji olmak üzere dört grupta sınıflandırıldı. Kesin tanı, klinik (anammez, fizik muayene), laboratuvar bulguları (mikrobiyolojik, serolojik incelemeler ve biyokimyasal tetkikler), histopatolojik sonuçlar ve görüntüleme sonuçlarına göre enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından belirlendi. Çalışmanın Etik Kurul onayı S. B. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma hastanesi Klinik Araştırmaları Etik Kurulu'ndan (2013- KAEK-64) alındı (Tarih 25.10.2023 Karar No: 2023/0713). İstatistiksel analizler IBM SPSS (IBM Statistical Package for Social Sciences) 19 ve Python 3.13 yazılımları kullanılarak yapıldı. Çalışmamıza klasik NBA tanısıyla takip edilen 79 hasta ve HIV ilişkili NBA tanısıyla takip edilen 7 hasta olmak üzere toplam 86 hasta dahil edildi. Hastaların 56 'ı (%65,12) erkek, 30'u (%34,88) kadındı. Yaş ortalamaları ± standart sapma 54,23 ± 17,29 yıl idi.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF 18F-FDG PET/CT IMAGING IN THE DIAGNOSIS OF INFECTIOUS DISEASES Fever of Unknown Origin (FUO) is a frequently encountered clinical condition that poses diagnostic challenges. The primary purpose of this study is to evaluate the diagnostic accuracy of the 18F-Fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography/Computed Tomography (18F-FDG PET/CT) method in patients presenting with FUO. This study is a retrospective cohort study. Adult patients who were followed up either as inpatients or outpatients with a diagnosis of classical FUO or HIV-related FUO, and who underwent 18F-FDG PET/CT imaging between September 11, 2015, and September 11, 2023, in the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital were included in the study. Patients with active malignancy or neutropenia were excluded. Patients were classified into four groups based on their final diagnoses: infectious diseases, malignancy, non-infectious rheumatologic diseases, and undetermined etiology. Final diagnoses were determined by infectious disease specialists based on clinical findings (history, physical examination), laboratory results (microbiological, serological, and biochemical tests), histopathological findings, and imaging results. Ethical approval for the study was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of S.B. Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital (2013-KAEK-64) (Date: 25.10.2023, Decision No: 2023/0713). Statistical analyses were conducted using IBM SPSS (IBM Statistical Package for the Social Sciences) version 19 and Python version 3.13. A total of 86 patients were included in the study, consisting of 79 patients with classical FUO and 7 patients with HIV-related FUO. Of these, 56 (65,12%) were male and 30 (34,88%) were female. The mean age ± standard deviation was 54,23 ± 17,29 years.