Kliniğimizde perkütan transkateter kapama yapılan sekonder atriyal septal defektli hastaların demografik özellikleri ve kısa-orta dönem sonuçlar
Demographic characteristics and short-medium term results of patients with secondary atrial septal defect closure in our clinic
  1. Tez No: 751853
  2. Yazar: ÇİĞDEM BAHAR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Transkateter ASD kapatma işlem başarısının kısa, orta ve uzun dönem takip sonuçları cerrahi sonuçları ile benzerlik göstermektedir. Bu çalışmamızda Van Yüzüncü Yıl Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kardiyoloji Kliniği'nde transkateter ASD kapatma işlemi yapılan 106 hastanın kısa ve orta dönem klinik sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza transkateter ASD kapatma işlemi yapılan sekundum tip ASD tanılı 106 hasta alındı. Hastalara TTE ve TEE eşliğinde preoperatif değerlendirme yapıldı. Tüm hastalara ASD lezyon çapı değerlendirilerek Amplatzer Occluder Device ile kapatma cihazı işlemi uygulandı. Tüm hastaların demografik bilgileri, klinik bulguları, perioperatif takip bulguları kaydedildi. Hastalar erken dönem (1. ay) ve orta dönem (12. ay) takiplerinde TTE ve klinik bulgular ile birlikte değerlendirildi. Çalışmamızdaki hastalardan 64 (%60.4)'ü kadın ve 42 (%39.6)'si erkek hastalardan oluşmaktaydı. Hastaların ortanca yaşı 30.5 (18/69) yıl saptandı. Hastalardan 24 (%22.6)'ünün en az bir komorbiditesi mevcuttu. Hastalara uygulanan ASD kapatma cihazının ortalama çapı ise 25±7 mm olarak saptandı. Anjiyografik olarak ASD kapatma işlemi yapılan hastaların 94 (%88.7)'ünde tam başarı sağlandı. Hastalardan 10 (9.4)'unda işlem sırasında cihaz stabilizasyon kusuru olması nedeni ile hastalar cerrahi girişim için yönlendirildi. Ayrıca 2 (%1.9) hastada ise işlem sonrası cihaz embolizasyonu olması nedeni ile cerrahi girişim yapıldı. Hastaların 1. ay kontrolünde 3 (%3.2) hastada sinüs taşikardisi, 2 (%2.1) hastada sinus bradikardisi, 1 (%1.1) hastada SVT, 1 (%1.1) hastada VES, 1 (%1.1) hastada perikardiyal efüzyon ve 1 (%1.1) hastada ise AV fistül gelişimi saptandı. Hastaların orta dönem sonuçlarının değerlendirildiği 12. ayda ise 94 hastada herhangi bir cihaz disfonksiyonu yaşanmadığı görüldü. İzlemde 3 (%3.2) hastada SVT , 2 (%2.1) hastada sinus bradikardisi, 2 (%2.1) hastada sinus taşikardisi, 1 (%1.1) hastada VES, 1 (%1.1) hastada ASD açıklığı (>6 mm) ve 1 (%0.9) hastada ise megaloblastik anemi geliştiği saptandı. Hastalarda ölüm veya ciddi morbidite gelişmedi. 2 Sonuç olarak erişkinlerde OS-ASD kapatılmasının erken ve orta dönem takip sonuçları tatmin edicidir. 12. ayda, fonksiyonel durumda kazanılan düzelmenin sürdüğü gözlenmiştir. İdeal olarak seçilmiş uygun genişlikte Ostium Secundum ASD defekti olan hastalar için perkütan transkateter cihaz kapatmanın güvenilir, güvenli ve uygun maliyetli bir seçenek olduğu sonucuna vardık. Yeni aritmilerin olası oluşumu, başarılı defekt onarımına rağmen yakın takip gerektirmesi açısından önemlidir
Özet (Çeviri)
Short, medium and long-term follow-up results of transcatheter ASD closure procedure success are similar to surgical results. In this study, we aimed to evaluate the short-medium term clinical results of 106 patients who underwent transcatheter ASD closure in Van Yüzüncü Yıl Dursun Odabaş Medical Center Cardiology Clinic. 106 patients with secundum type ASD who underwent transcatheter ASD closure were included in our study. The patients were evaluated preoperatively with TTE and TEE. Amplatzer Occluder Device closure device was applied to all patients by evaluating the diameter of the ASD lesion. Demographic information, clinical findings, and perioperative follow-up findings of all patients were recorded. The patients were evaluated together with TTE and clinical findings in the early (1st month) and mid-term (12th month) follow-ups. Of the patients in our study, 64 (60.4%) were female and 42 (39.6%) were male. The median age of the patients was 30.5 (18/69) years. Twenty-four (22.6%) patients had at least one comorbidity. The mean diameter of the ASD closure device applied to the patients was found to be 25±7 mm. Complete success was achieved in 94 (88.7%) patients who underwent angiographic ASD closure. Due to device stabilization defect during the procedure in 10 (9.4) of the patients, the patients were referred for surgical intervention. In addition, surgical intervention was performed in 2 (1.9%) patients due to postprocedure device embolization. In the first month control of the patients, sinus tachycardia in 3 (3.2%) patients, sinus bradycardia in 2 (2.1%) patients, SVT in 1 (1.1%) patient, VES in 1 (1.1%) patient, pericardial effusion in 1 (1.1%) patient, and AV fistula development was detected in 1 (1.1%) of the patient. In the 12th month, when the midterm results of the patients were evaluated, it was observed that 94 patients did not experience any device dysfunction. SVT in 3 (3.2%) patients, sinus bradycardia in 2 (2.1%) patients, sinus tachycardia in 2 (2.1%) patients, VES in 1 (1.1%) patient, ASD 4 defect (>6 mm) in 1 (1.1%) patient, and in 1 (0.9%) patient, it was found that megaloblastic anemia developed. No death or serious morbidity developed in the patients. In conclusion, the early and mid-term follow-up results of OS-ASD closure in adults are satisfactory. At 12 months, the improvement in functional status continued. We conclude that percutaneous transcatheter device closure is a safe and cost-effective option for patients with an ideally selected appropriate-width Ostium Secundum ASD defect. The possible occurrence of new arrhythmias is important in that it requires close followup despite successful defect closure.