İzmir Buca Onat Tüneli çıkış portalı kazısının sayısal olarak modellenmes ve geri analiz
Numerical modelling and back analysisof İzmir Buca Onat Tunnel exit portal excavation
  1. Tez No: 751864
  2. Yazar: DİLARA İBOŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasının amacı tünel yaklaşım kazılarında projelendirme ilke ve yöntemlerinin açıklanması, farklı yaklaşımlarla portal stabilite analizlerinin yapılması ve saha ile uyumunun araştırılarak İzmir Buca-Onat Tünel çıkış portalleri üzerinde uygulanmasıdır. Çıkış portal bölgesinin analizi için yapılan saha çalışmalarından belirli ilke ve yöntemlere göre kaya mukavemet parametreleri seçilmiştir. Detaylı araştırmalar sonucunda limit denge analizleri ile portal şevlerinin herhangi bir destek sistemi olmadan stabilitesini karşılama durumu ve ancak destekleme önlemleri ile stabilitesini sağlayabilir seçenekleri değerlendirilmiştir. Analizler tek bir yaklaşıma bağlı kalınmadan şev stabilitesi yaklaşımlarında birden fazla yöntem değerlendirilerek tekrarlanmıştır. Janbu, Bishop ve Spencer limit denge yöntemleri kıyaslanarak Janbu yönteminin %5 tutucu olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda kritik görülen kesitte saha gözlemleri ve analizler birlikte değerlendirilerek olası bir heyelan durumu için rezidüel zeminin mukavemet değerleri belirlenip geri analiz yapılmıştır. Şevin duraysızlığının önüne geçmek için stabilite kazığı tasarımı yapılmış olup sonlu elemanlar yöntemiyle şevin duraylılığı tartışılmıştır. Bu tez çalışmasında kaya şevlerinin tasarımı ve projelendirilmesinde yalnızca saha deneylerinin değerlendirilmemesi gerektiği aynı zamanda yerinde yapılan gözlemler ve mühendislik yaklaşımlarının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain the principles and methods of projecting in tunnel approach excavations, to make portal stability analyses with different approaches, and to apply it on Izmir Buca-Onat Tunnel exit portals by investigating its compatibility with the site. Rock strength parameters were selected according to certain principles and methods from field studies for the analysis of the exit portal region. As a result of detailed research, limit equlibrium analyses and the situation of meeting the stability of the portal slopes without any support system and the options that can provide stability only with support measures were evaluated. The analyses were repeated by evaluating more than one method in slope stability approaches, without sticking to a single approach. By comparing the Janbu, Bishop and Spencer limit equlibrium methods, it was shown that the Janbu method was 5% conservative. At the same time, field observations and analyses were evaluated together in the critical section, and the strength values of the residual soil were determined for a possible landslide situation and back analysis was performed. In order to prevent the instability of the slope, the stability pile was designed and the stability of the slope was discussed using the finite element method. In this thesis, it is emphasized that not only field experiments should be evaluated in the design and projecting of rock slopes, but also the importance of on-site observations and engineering approaches.