Vergi kabahatlerinin hukuki temelleri: Afyonkarahisar örneği
The legal basis of tax misdemeanors: Afyonkarahisar case
- Tez No: 751884
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kabahatler kavram olarak ilk kez 18.Yüzyılda James Goldschmidt tarafından ortaya atılmıştır. Vergi kabahatleri vergi yükümlülerinin, sonucunda idari para cezasıyla cezalandırılan, vergi kanunlarında öngörülen yükümlülüklere aykırı fiilleridir. Vergi kabahatlerinin gelişim süreçlerinin birtakım bilimsel temelleri mevcuttur. Vergi kabahatleri, hukuken bir suç olmaktan çıkarılıp, günümüzde idari yaptırım niteliğine dönüşmüştür. Türkiye'de 2005 yılında vergi kabahatleri suç olmaktan çıkartılmıştır. Bu çalışmanın amacı, vergi kabahatlerinin hukuki temellerinin tespiti ve mükelleflerin vergi kabahatlerine ilişkin algısının araştırılmasıdır. Afyonkarahisar il merkezinde 408 vergi mükellefi ile anket gerçekleştirilmiştir. Bulgulara gore daha fazla eğitim alanların vergi algısının yüksek olduğu gözlenmiştir. Bulgulara gore vergi kabahati mevzuatı ile ilgili mükelleflerin yeterli bilgiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara gore vergi mükellefleri, vergi aflarının ve vergi mevzuat değişikliğinin vergi kabahatlerini daha da artırdığını düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Misdemeanors were first introduced as a concept by James Goldschmidt in the 18th century. Tax misdemeanors are the acts of taxpayers contrary to the obligations stipulated in tax laws, which are punished with administrative fines. There are some scientific foundations of the development processes of tax misdemeanors. Tax misdemeanors have been removed from being a legal crime and have turned into an administrative sanction today. Tax misdemeanors were decriminalized in Turkey in 2005. The aim of this study is to determine the legal basis of tax misdemeanors and to investigate the perception of taxpayers regarding tax misdemeanors. A survey was conducted with 408 taxpayers in Afyonkarahisar city center. According to the findings, it was observed that those who received more education had higher tax perception. According to the findings, it has been determined that the taxpayers do not have enough information about the tax misdemeanor legislation. According to the findings, taxpayers think that tax amnesties and tax legislation changes increase their tax misdemeanors.