Bir işletmede borca batıklığın tespiti
Detection of insolvency in a business
  1. Tez No: 751903
  2. Yazar: AYŞE GİZEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AĞCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İşletmeler ticari faaliyetlerini devam ettirirken işletmenin sürekliliği ilkesini benimsemektedirler. İşletmelerin sürekliliği ilkesini zedeleyen birçok faktörden söz edilebilir, bunlardan birisi borca batıklık halidir. Borca batıklık, Türk mevzuatında çeşitli tanımlamalara sahip olmakla birlikte, şirket aktiflerinin borçlarını karşılayamaması durumu olarak adlandırılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde işletmelerin iflası veya iflastan kurtulma yollarına başvurmalarında borca batıklık kavramından bahsedilmektedir. İflastan kurtulma yolları olarak; sıradan çekilme sözleşmesi, uzlaşma yoluyla yeniden yapılandırma, konkordato ve birleşmeye katılma kavramları ele alınmaktadır.Çalışmanın ikinci bölümünde borca batıklığın Türk mevzuatında yer alma şekillerine ve ara bilançodan tespit edilme yükümlülüğüne yer verilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde borca batıklık bilançosunun şekli ve içeriğine değinilmektedir. Uygulama kısmında ise, bir limited şirketin borca batık olup olmadığının tespiti yapılmıştır. Çalışmanın, borca batıklık kavramını ve borca batıklığı tespit aşamalarını nesnel ve yalın bir şekilde ele alınması itibariyle, uygulayıcılara yol gösterici bir kaynak olması ve literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Businesses adopt the principle of business continuity while continuing their commercial activities. There are many factors that can harm the continuity of businesses, one of which is the state of being in debt. Insolvency is defined as the inability of company assets to meet its debts, although it has various definitions in Turkish legislation. In the first part of the study, the concept of insolvency is mentioned in the bankruptcy of enterprises or in resorting to ways to get rid of bankruptcy. As ways to avoid bankruptcy; ordinary withdrawal agreement, restructuring by compromise, concordat and joining the merger are discussed. In the third part of the study, the form and content of the insolvency balance sheet are mentioned. In the application part, it is determined whether a limited company is in debt or not. The aim of the study is to be a guiding resource for practitioners and contribute to the literature in terms of handling the concept of insolvency and the stages of insolvency detection in an objective and simple way.