Döviz piyasasında aşırı tepki anomalisinin ölçülmesi
The measurement of overreaction anomaly in the foreign exchange market
  1. Tez No: 751909
  2. Yazar: MOUSTAPHA ISSA MOUMIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Geleneksel finans; insanların her zaman rasyonel kararlar aldıkları, geleceğe ilişkin beklentilerinde önyargılı olmadıkları ve piyasaların etkin olduğu varsayımları üzerine geliştirilmiştir. Bu nedenle, geleneksel finans teorilerinde, insanların rasyonel davranması gerektiği için insan psikolojisinin hiçbir önemi yoktur; insan davranışı mekaniktir. Ancak ampirik çalışmalarda bu varsayımlarla çelişen sonuçlar belirlenmiş ve bireylerin belirsizlik ve risk altında her zaman rasyonel davranamayacakları gözlemlenmiştir. Bireylerin bu mantıksız davranışlarını açıklamak için başta psikoloji olmak üzere sosyolojinin katkılarıyla yapılan çalışmalar sonucunda“Davranışsal Finans”literatürdeki yerini almaya başlamıştır. Bireyler gelecekle ilgili beklentilerinde duygu, eğilim, önyargı gibi psikolojik faktörlerden etkilenmekte ve yatırımlarını bu etki altında şekillendirmektedir. Davranışsal finans, bireylerin davranışsal eğilimlerini de dikkate alarak modeller oluşturarak geleneksel finansın açıklayamadığı piyasa anomalileri yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional finance; It has been developed on the assumptions that people always make rational decisions, are not biased in their expectations for the future, and that the markets are efficient. Therefore, in traditional finance theories, human psychology is of no importance as people are supposed to act rationally; Human behavior is mechanical. However, in empirical studies, results that contradict these assumptions have been determined and it has been observed that individuals cannot always act rationally under uncertainty and risk.“Behavioral Finance”has begun to take its place in the literature as a result of the studies carried out with the contributions of sociology, especially psychology, to explain these irrational behaviors of individuals. Individuals are affected by psychological factors such as emotions, tendencies and prejudices in their expectations about the future and shape their investments under this influence. Behavioral finance creates market anomalies that traditional finance cannot explain by creating models by taking into account the behavioral tendencies of individuals.