IX. dönem İstanbul milletvekillerinin TBMM'deki siyasi faaliyetleri
The İstanbul members of parliament of the period of 9th Turkish Grand National Assembly and their politicial activities
- Tez No: 751911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP BÜYÜKTOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Türk siyasi hayatındaki önemli olayların başında, Demokrat Partinin kuruluşu ve 1946 ile 14 Mayıs 1950 seçimleri gelmektedir. IX. Dönemde parlamentoda siyasi faaliyet gösterecek olan milletvekilleri 1950 seçimleri ile belirlenmiştir. TCF ve SCF ile başlayan çok partili siyasal hayat denemesinin 1946 ve 1950 seçimleriyle birlikte istenilen demokratik koşullarda sürdürüldüğü karşılaştırmalı olarak görülmektedir. Bu seçimlerin sonucunda 27 senelik CHP iktidarının ardından DP muhalefetteki konumunu iktidar tahtına yükseltmiştir. IX. Dönem İstanbul milletvekilleri, DP listesinden en çok adayın çıkarıldığı ve seçimin kazanıldığı bölgede yer almaktadırlar. Oldukça seçkin isimlerden oluşan IX. Dönem İstanbul milletvekillerinin içerisinde dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes yer almaktadırlar. Fuad Köprülü'nün de DP kurucularından olmasının yanı sıra bu bölgeden seçimi kazandığı görülmektedir. TBMM'de önemli konular üzerinde siyasi faaliyet gösterilmiş olan 1950-1954 dönemi, ekonomi, sağlık, maliye ve çeşitli alanlarda çalışmaların yeni iktidar partisi ile birlikte farklı bir boyut kazandığı bir süreç olmuştur. Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi ve mali gelişmeler milletvekillerinin TBMM'ye sundukları kanun teklifleri ve takrirler vasıtasıyla görüşülmüş ve çözüme kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important events in Turkish political life are the establishment of the Democrat Party and the 1946 and 14 May 1950 elections. IX. The deputies who would perform political activities in the parliament during the period were determined by the 1950 elections. It is seen comparatively that the trial of multi-party political life, which started with TCF and SCF, continued in the desired democratic conditions with the 1946 and 1950 elections. As a result of these elections, after 27 years of CHP rule, the DP elevated its opposition position to the throne of power. IX. Term Istanbul deputies are located in the region where the most candidates were removed from the DP list and the election was won. Consisting of quite distinguished names, IX. President Celal Bayar and Prime Minister Adnan Menderes are among the Istanbul deputies of the period. It is seen that Fuad Köprülü, in addition to being one of the founders of the DP, won the election from this region. The period of 1950-1954, in which political activities were carried out on important issues in the Grand National Assembly of Turkey, was a process in which studies in economy, health, finance and various fields gained a different dimension with the new ruling party. The political and financial developments in Turkey were discussed and resolved through the law proposals and approvals submitted by the deputies to the Grand National Assembly of Turkey.