Dönüştürücü liderlik tarzının çalışanların örgütsel bağlılığı üzerine etkisi: Perakende sektöründe bir araştırma (İstanbul ili Şişli ilçesi örneği)
The effect of transformative leadership style on employees' organizational commitment: a research in the retail industry (The example of Şişli district of İstanbul province)
- Tez No: 751981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Geçmişten günümüze liderlik kavramı işletmeler açısından önemli bir noktaya gelmiştir. İşletmeler lider yöneticileri ile örgütün amaç ve hedeflerine daha çabuk ulaşabilmekte ve verimli bir süreç geçirmektedirler. İşletme açısından liderin örgüt süreçlerine katmış olduğu faydalar çoktur. Lider kişi, izleyenlerini etki altında bırakıp onları örgütün amaç ve hedeflerine ulaşma noktasında motive etmektedirler. Çalışanların liderlerini izlemesi, onun hareket ve davranışlarını önemsemesi, buna göre de yapmış olduğu faaliyetleri motive olmuş şekilde yapması ile işletmeye avantaj sağlamaktadır. Liderler işletmelerin amaç ve hedeflere ulaşması için önemli bir noktadadırlar. Bu çalışmada liderlik ve örgütsel bağlılık kavramları literatür açısından incelenmiş olup, liderliğin işletmeler açısından önemi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda dönüştürücü liderlik tarzının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi doğrusal regresyon yöntemiyle incelenmiş ve araştırmaya katılan katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin hipotez testleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen parametrik olmayan yöntemlerden Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis hipotez testleri sonucunda gruplar arası farklılıkların oluştuğu gözlemlenmiş ve bu farklılıkların hangi gruplar arasında olduğuna dair Post-Hoc analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda dönüştürücü liderliğin örgütsel bağlılığı doğrudan etkilediği sonucuna ulaşılmış ve gruplar arası farklılıkları ortaya koyan hipotez testleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, the concept of leadership has come to an important point in terms of businesses. Businesses can reach the goals and objectives of the organization more quickly with their leader managers and have an efficient process. In terms of business, the benefits that the leader has added to the organizational processes are many. The leader influences his followers and motivates them to reach the goals and objectives of the organization. It provides an advantage to the business by the fact that the employees follow their leaders, care about their movements and behaviors, and accordingly do the activities they have done in a motivated way. Leaders are at an important point for businesses to achieve their goals and objectives. In this study, the concepts of leadership and organizational commitment are examined in terms of literature, and the importance of leadership in terms of businesses is emphasized. In this context, the effect of transformative leadership style on organizational commitment was examined by linear regression method and hypothesis tests were carried out regarding the demographic characteristics of the participants. As a result of the Mann Whitney-U and Kruskal Wallis hypothesis tests, which are non-parametric methods performed in the study, it was observed that there were differences between the groups and Post-Hoc analyzes were carried out to determine between which groups these differences were. At the end of the study, it was concluded that transformative leadership directly affects organizational commitment and hypothesis tests revealing the differences between groups were interpreted.