Tam sayılar konusunun ders imecesi modeli ile öğretiminin ortaokul öğrencilerinin matematik başarısı ve tutumuna etkisi
The effect of the teaching of the number of full numbers to the mathematics success and attitude of the secondary school students
- Tez No: 751982
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tam sayılar konusunun ders imecesi (lesson study) ile öğretiminin öğrencilerin akademik başarısı ve matematik dersine karşı tutumlarına etkisini araştırmaktır. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön - test son - test kontrol gruplu“yarı deneysel desen”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018 - 2019 Eğitim - Öğretim yılında Doğu Anadolu Bölgesi'nde bir ilçede merkez bir ortaokulda farklı üç şubede öğrenim gören 62 altıncı sınıf öğrencisi ve 4 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada iki deney grubu ve bir kontrol grubu yer almıştır. Araştırmanın uygulama sürecinde deney gruplarına, ders imecesi modeli gereği öğretmenlerin iş birliğiyle hazırlanmış plan doğrultusunda öğretim yapılırken, kontrol grubuna MEB programı doğrultusunda öğretim yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacının geliştirdiği ve tam sayı konusunda öğrencilerin akademik başarısını ölçmeye yönelik“Tam Sayı Başarı Testi (TSBT)”; öğrencilerin matematik dersine ilişkin tutumlarını ölçmek için Baykul (1990)'un geliştirdiği“Matematik Tutum Ölçeği (MTÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada TSBT ve MTÖ uygulama öncesi ön - test; uygulama sonrası son - test olarak uygulanmıştır. Yapılan testlerden elde edilen veriler SPSS - 22 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde grupların normal dağılım göstermesine bağlı olarak parametrik testlerden bağımsız örneklem t - testi kullanılmıştır. Bulgular: Bulgular incelendiğinde, uygulama öncesi deney ve kontrol gruplarının matematik akademik başarı ve matematiğe yönelik tutum puanları açısından birbirine denk oldukları görülmüştür. Uygulama sonrasında matematik akademik başarı açısından deney grubu lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür. Ortalama matematik tutum puanları açısından ise deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark oluşmamıştır. Sonuçlar: Bu araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda ders imecesi öğretmen mesleki gelişim modeli doğrultusunda yapılan öğretimin öğrenci başarısını artırdığı, matematik dersine yönelik tutuma ise etki etmediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda matematik derslerinde ders imecesi ile yapılan öğretimin öğrenci başarısına olumlu yönde etki edeceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effect of teaching the subject of integers with lesson study model on students' academic success and attitudes towards mathematics class. Method: The research uses quantitative technique,“quasi-experimental design”with pre-test post-test control groups. 62 sixth grade students and 4 teachers studying in three different branches of a central secondary school in a district of Eastern Anatolia Region over the 2018 - 2019 academic year consists of the study sample. There are two experimental groups and a control group in the study. In the experimentation phase of the research, treated groups were taught in accordance with the lesson study model where teaching plan is generated in cooperation with teachers while the control group was taught in line with the MEB program. The study employs“Integer Achievement Test”(IAT) developed by the researcher as a data collection tool to measure the academic success of students in integers, and to measure the attitudes of the students towards mathematics class,“Mathematics Attitude Scale”(MAS) developed by Baykul (1990) is used. In the research, IAT and MAS are applied both as pre and post tests for evaluation. The data obtained from the tests are analyzed with SPSS - 22 statistical program. Because of the normal distribution of the groups in data analysis, one of the parametric tests, independent sample t-test is utilized. Findings: The findings show that pre-experiment scores of treated, and control groups were equivalent to each other in terms of mathematics academic achievement and attitude towards mathematics. After the application of the experiment, a significant difference in favor of the treated group in terms of mathematics academic achievement is observed. No significant difference between the scores of treated and control groups in terms of average attitudes towards mathematics are found. Conclusions: Based on the findings of this research, it can be said that teaching carried out in line with the lesson study teacher professional development model increases student success but does not affect attitude towards mathematics class. Hence, it can be concluded that teaching with lesson study model in mathematics class will have a positive impact on student success.