Mimarlık eğitiminde doğadan öğrenme: Biyo-bilgili düşünme becerilerini geliştirme üzerine bir öğretim programı önerisi
Learning from nature in architectural education: A curriculum proposal for developing bio-informed thinking skills
- Tez No: 751983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bir disiplin, yaklaşım, yöntem veya araç olarak“doğanın en iyi fikirlerinden öğrenerek tasarlamak”anlamına gelen biyo-bilgili tasarım kavramı günümüzün en önemli araştırma alanlarından biridir. Bu yaklaşım sadece tasarımları şekillendirmekle kalmaz, aynı zamanda eğitimde işbirlikçi/etkileşimli/yaratıcı yöntemleri temel alır ve çağdaş eğitim yaklaşımlarıyla bütünleştirilebilir. Tasarımda biyo-bilgili yaklaşım eğitiminin etkinliği konusunda 'en iyi uygulamaları' tasarlamaya yardımcı olacak yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu bağlamda bu tez, biyo-bilgili tasarım uygulamasında tasarımcılar için öneriler sunmaktadır. Araştırma, tasarımcıların sistem düşüncesi, biyo-bilgili düşünme, yenilikçi düşünme ve probleme dayalı öğrenme gibi becerilerini geliştirmede etkili ve faydalı bir yöntem olabilecek biyo-bilginin, tasarım eğitimine kolay ve anlaşılır bir şekilde nasıl uygulanabileceğini sorgulamaktadır. Bu doğrultuda hazırlanan Biyo-Bilgili Tasarım Öğretim Programı, biyolojik sistemleri aramak için sistematik yaklaşımlar, araçlar, süreçler içermektedir. Çalışma kapsamında uygulanan ve biyo-bilgili düşünmenin geliştirilmesini hedefleyen Biyo-Bilgili Tasarım Öğretim Programı, Gazi Üniversitesi, Mimarlık programında verilmekte olan bir ders kapsamında bir grup yüksek lisans öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Dört dönem olarak uygulanan çalışma sonuçları dönem bazında değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları; uygulamalara yönelik tutum ölçekleri, öğrenci görüş formları ve program sonuç anketlerine yönelik değerlendirmeler ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler uygulama süreçlerinde yapılan gözlemler ile bütünleştirilerek sunulmuştur. Bu noktadan hareketle bu çalışma, biyo-bilgiye dayalı tasarım yaklaşımının yaygınlaştırılmasının, disiplinler arası ilişkilerin artırılmasının ve bireylerin doğaya yönlendirilmesinin yaratıcılık ve sürdürülebilirlik için önemini vurgulamaktadır. Elde edilen veriler ışığında bu araştırma, mimarlık lisans ve yüksek lisans eğitimine ve diğer tasarım disiplinlerine uyarlanabilecek bir program önermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of bio-informed design, which means“designing by learning from the best ideas of natüre”as a discipline, approach, method, or tool, is one of today's most important research areas. This approach not only shapes the designs but is also based on collaborative/interactive/creative methods in education and can be integrated with contemporary education approaches. There is not enough research to help design 'best practices on the effectiveness of bioinformed approach training in design. In this context, this thesis offers suggestions for designers in bioinformed design practice. The research questions how bio-knowledge, which can be an effective and useful method in developing designers' skills such as systems thinking, bio-informed thinking, innovative thinking, and problem-based learning, can be applied to design education easily and understandably. The Bio-Informed Design Curriculum prepared in this direction includes systematic approaches, tools, and processes to search for biological systems. The Bio-Informed Design Curriculum, which was applied within the scope of the study and aimed to develop bio-informed thinking, was carried out with a group of graduate students within the scope of a course given in Gazi University, Architecture program. The study's results, which were applied in four periods, were evaluated periodically. Findings of the study; Attitude scales towards practices, student opinion forms, and evaluations of program outcome questionnaires were obtained. The data obtained are presented by integrating observations made during the implementation processes. This study emphasizes the importance of disseminating the bio-information-based design approach, increasing interdisciplinary relations, and directing individuals to nature for creativity and sustainability. In the light of the data obtained, this research proposes a program that can be adapted to undergraduate and graduate education in architecture and other design disciplines.