Edirne milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri (1923-1950)
Congressmen of Edirne and their political activities (1923-1950)
  1. Tez No: 751991
  2. Yazar: DAMLA ERTOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KALAYCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
Bu“çalışmada 1923-1950 yılları arasında TBMM'de yer alan Edirne milletvekillerinin özgeçmişleri ve vekillerin bölgesel, ulusal ve uluslararası meselelerdeki meclis çalışmalarına katkıları, sundukları önerge ve teklifler, komisyon görüşmeleri, hükümet çalışmaları vb. faaliyetleri konu edinilmiştir.”Tezde öncelikle Edirne'nin tarihine ve coğrafi konumuna“yer verilmiş ve parlamenter sistemin dünyada ve Türk tarihindeki gelişim süreci ele alınmıştır. Edirne'nin 1923-1950 yılları arasındaki ekonomik, siyasal ve sosyal durumu genel hatları ile ortaya konulmuş, TBMM'nin ele alınan yedi yasama dönemindeki milletvekillerin siyasi faaliyetleri kronolojik sıraya uygun olarak her yasama dönemi kendi içinde değerlendirilmiştir.”Bir toplumun sosyo-ekonomik gelişmişlik ve refah düzeyi toplumun kimler tarafından, nasıl temsil edildiğiyle ilişkilidir. Osmanlı Devleti'nin yıkılmasıyla gerçekleşen“İstiklal Harbi sonrası kurulan Türkiye Cumhuriyeti ilk yıllarında birçok sorunla başa çıkmak zorunda kalmıştır. Karşılaşılan bu sorunları çözebilmek için ülkenin kaderine yön veren siyasi kadroların hangi sosyo-ekonomik ve kültürel tabandan geldiklerinin ortaya konulması bu anlamda önem arz etmektedir.”Tezin amacı; 1923-1950 yılları arasında“TBMM'de II., III., IV., V., VI., VII. ve VIII. yasama dönemlerinde Edirne ilini temsil eden 18 milletvekilinin biyografileri ve meclisteki takrir, teklif, önerge, vb. yasama faaliyetleri ile bölgenin gelişimine ve Türkiye siyasal yaşamına katkılarını belirleyerek literatüre bir katkı sağlamaktır.”Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan“tarihsel araştırma yöntemi”kullanılmıştır. Doküman analizi tekniği uygulanılarak verilerin değerlendirilmesi yapılırken, belgelerin kime ait olduğu, orijinalliği, dış geçerliği ve iç geçerliği dikkat ve özenle saptanmıştır. 1923-1950 yılları arasında Edirne milletvekillerinin siyasi faaliyetleri ve yapılan çalışmaların ülke üzerindeki etkilerini görebilmek için öncelikle ikinci el kaynaklardan günümüze kadar belirlenmiş olan veriler sınıflandırılmıştır.“Milletvekillerine ait albüm ve şahsi sicil dosya kayıtları değerlendirilerek milletvekillerinin profilleri, sosyal ve ekonomik durumları ile ilgili veriler tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada, Devlet Arşivleri Başkanlığı nezdinde Edirne ile ilgili belgeler taranmış özellikle siyasi belgeler, tespit edilerek yararlanılmıştır. Araştırma sırasında, belli başlı arşivlerde yapılan araştırmaların yanı sıra dönem ile ilgili telif eserlerden de istifade edilmiştir. Ayrıca söz konusu dönemlerle ilgili olarak Resmî Gazete, Düstur, Kavanin Mecmuası, gazeteler, istatistikler ve diğer kaynaklardan da faydanalınmıştır.”Bu "çalışma Edirne milletvekillerinin Cumhuriyetin ikinci yasama döneminden başlayarak 1950'ye kadar Türk siyasetine, demokrasisine ve ülkenin kalkınmasına ne yönde katkı sağladıklarını ayrıca Edirne şehrinin sosyal ve ekonomik kalkınmasıyla beraber toplumsal değişme ve gelişme sürecini etkileyen temel faktörlerde milletvekillerinin göstermiş oldukları performansları ve bölgesel sorunları çözme konusundaki yaklaşımları ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the biographies of congressmen of Edirne at The Grand National Assembly of Turkey between the years 1923 and 1950 and their contributions to parliamentary work about regional, national and international affairs, the motions and proposals they tabled, their commission talks, governmental affairs, etc. In the thesis, the history of Edirne and its geographical location are given at the outset and the development process of parliamentary system throughout the world and Turkish history is discussed. The economic, political and social conditions of Edirne between the years 1923-1950 are presented in general terms and the political activities of the congressmen during the seven legislative periods of The Grand National Assembly of Turkey during the periods studied were evaluated chronologically and separately for each legislative period. The socio-economic level of development and level of welfare of a society is related to by whom and how they are represented. Turkish Republic, which was founded after the War of Independence upon the collapse of the Ottoman Empire, had to deal with a lot of problems in its first years. In this sense, in order to overcome the problems encountered, it is important to reveal which socio-economic and cultural backgrounds the political staff, who steer the destiny of the country, come from. The object of the study is to contribute to the literature with the biographies of 18 congressmen who represented Edirne province during the second, third, fourth, fifth, sixth, seventh and eighth legislative periods at The Grand National Assembly of Turkey between the years 1923 and 1950 and by determining their contributions to the Turkish political life with such legislative activities as reports, proposals and motions at the parliament. Historical research method, which is one of the qualitative research methods, has been used in this study. While the data were evaluated using document analysis technique, who the documents belong to, their originality, external validity and internal validity were determined carefully and rigorously. In order to see the political activities of the congressmen of Edirne between 1923 and 1950 and their effects on the country, the data from secondhand resources determined so far were classified at first. The data about the congressmen's profiles and their social and economic conditions were determined by evaluating their albums and individual register file records. Furthermore, documents related to Edirne at the Prime Ministry Republic Archives were scanned and political documents in particular were determined and utilized. In addition to the research done at some principal archives, works in Turkish about the period were also utilized. Furthermore, The Official Gazette, Düstur, Kavanin Journal, newspapers, statistics and other resources concerning the period were also used. This study reveals how the congressmen of Edirne contributed to Turkish politics and democracy and the development of the country starting from the second legislative period of the republic till 1950 as well as the congressmen's performance in the key factors affecting social change and development process together with the social and economic development of the city and their approaches to solving regional problems.