Bir Türk aydını olarak Ziya Gökalp'in devlet-siyaset düşüncesi
The state-political thought of ziya Gökalp as a Turkish intellectual
- Tez No: 752001
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Osmanlı İmparatorluğu, 19. yüzyıl ile birlikte siyasal ve toplumsal dönüşümler yaşamaya başlamıştır. Din, dil ve etnisite çeşitliliğine sahip bir imparatorluktan ulus-devlet yapısına geçiş aşamasında çeşitli siyasal akımlardan etkilenen Osmanlı aydınları devleti kurtarmaya çalışmışlardır. Ziya Gökalp, bu çalkantılı süreçte yaşamış ve fikirleri ile döneme damgasını vurmuş önemli bir Türk aydını olmuştur. O, devrinin modern ve pozitif bilgilerini bilimsel bir yol ile okumuş, incelemiş ve ardından bunu Türk toplumuna uyarlamış bir fikir insanıdır. Aynı zamanda Türk sosyolojisinin kurucusu ve kültür-medeniyet tarihinin öncüsüdür. Gökalp'i diğer aydınlardan ayıran en temel özelliklerden biri, siyasal akımları üçlü sentez (Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak) haline getirerek toplumsal dayanışmaya dayalı bir ulus-devlet devlet teorisi geliştirmesidir. Bu teori mesleki teşkilatlanmaya dayalı devletçi ve cumhuriyetçi bir temele dayanmaktadır. Devleti, toplumu ve mesleki kuruluşları kendi siyaset teorisi içerisinde incelemiş ve modern Türk devlet yapısının ideolojisini ortaya koymuştur. Gökalp'in toplumsal, siyasal ve birçok fikirleri yeni kurulan Türkiye Devleti'ne sirayet etmiştir. O, Türkiye Cumhuriyeti'nin fikren kuruluşunda Atatürk'e fikir önderliği yapmıştır. Onun düşünceleri dönemdeki birçok aydına yol gösterici olmuş ve günümüzde de geçerliliğini korumaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire began to experience political and social transformations with the 19th century. During the transition from an empire with religious, linguistic and ethnic diversity to a nation-state structure, Ottoman intellectuals, who were affected by various political movements, tried to save the state. Ziya Gökalp became an important Turkish intellectual who lived in this turbulent period and left his mark on the period with his ideas. He is an intellectual who read and analyzed the modern and positive information of his time in a scientific way and then adapted it to Turkish society. He is also the founder of Turkish sociology and the pioneer of the history of culture and civilization. One of the most basic features that distinguishes Gökalp from other intellectuals is that he developed a nation-state theory based on social solidarity by bringing political movements into a triple synthesis (Turkification, Islamization, Modernization). This theory is based on a statist and republican basis based on occupational organization. He examined the state, society and occupational organizations within his own political theory and revealed the ideology of the modern Turkish state structure. Gökalp's social, political and many ideas spread to the newly established Turkish State. He was the thought leader of Atatürk in the intellectual establishment of the Republic of Turkey. His thoughts were a guide to many intellectuals of the period and they continue to be valid today.