Rap in between glorification and demonization: A critical discourse analysis of internet news coverage of Susamam and Olay
Yüceltme ve şeytanlaştırma arasında rap: İnternet haber ortamının eleştirel bir söylem analizi: Susamam ve Olay
- Tez No: 752021
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Müzik, Siyasal Bilimler, Journalism, Music, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Rap müziğin Türkiye'de ciddi bir ivme kazandığı gözlemlenmektedir. Süregelen bu tartışma asıl ilgi alanımız değil. Hip-hop kültürünün bir parçası olan rap müzikle ilgili tartışmalar daha çok küreselleşme, müzik endüstrisi, popüler kültür ve rap müziğin politik karakteriyle ilgili olmuştur. Bu çalışma, 2019 yılında Türkiye'de hit olan“Susamam”ve“Olay”adlı iki rap şarkısı üzerinden tüm bu tartışmaların iz düşümünü içerse de çalışmanın temel amacı, modası geçmiş olmakla eleştirilen“geleneksel olmayan siyasi katılım”pratiğinin vaka çalışması üzerinden Türkiye'deki internet haber sitelerinde nasıl temsil edildiğini analiz etmektir. Çalışma kapsamında seçtiğim iki şarkı geleneksel olmayan siyasal katılım biçimi olarak kabul edilirken şarkıların Türkiye'deki internet haber kuruluşlarındaki temsillerine, gençlerin siyasi katılım pratiklerinin nasıl algılandığına ve bu algının hangi söylemsel dinamikler aracılığıyla kurulduğu irdelenmektedir. Çalışma, gençliğin kuşatılmış durumunu anlamak için, önce gençlik çalışmalarına eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşmaktadır. Bu eleştirel bakış açısıyla, manipüle edilmiş medya temsillerinin izi sürülecektir. Analiz, medya kuruluşlarının gençlik hakkındaki söylemlerine ve onların siyasi katılım biçimlerinin toplumda nasıl algılandığına odaklanıyor. Bu algı aynı zamanda Türkiye'nin güncel medya atmosferinin söylemini de yansıtmaktadır ve kökleşmiş toplumsal kodlara işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Rap music has gained serious momentum in Turkey. In any case, the ongoing argument is not our primary interest. Debates about rap music concern mainly globalization, the music industry, popular culture, and rap music's political character. This study highlights two rap songs that exemplify these issues: Susamam (I can't stay silent) and Olay (Incident), which became popular in Turkey in 2019. However, this thesis mainly analyses how the youth's unconventional political participation is represented in Turkish internet news through discourses. The study argues that Turkey's internet news outlet's representations of the songs reflect perceptions about youth engagement practices in Turkey. However, this thesis mainly analyses how the youth's unconventional political participation form (which is also criticized as an outdated term) is represented by the Turkish internet news atmosphere through the case study. Through the case study, young people's besieged position in society informs the mysterious character of their engagement dynamics. The study re-centres youth studies from a critical standpoint for seeking to understand this situation. This perspective aids in identifying manipulated media representations. The analysis also emphasizes media outlets' discourse about youths' engagement practices, explains Turkey's media atmosphere and points to entrenched social codes.