Essays on housing market and bank loans
Konut piyasası ve banka kredileri üzerine makaleler
  1. Tez No: 752039
  2. Yazar: İDİL AYBERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, konut piyasasının arz yönü ve bankaların kredi portföyleri hakkında üç makaleden oluşmaktadır. İlk makalede 2008-2017 yılları arasında üç aylık veriler kullanılarak Türkiye'de konut arzının fiyat esnekliğini tahmin edilip, iller arası farklılıkları açıklayan faktörler incelenmektedir. Yapılan analizler, Türkiye'de ortalama konut arz esnekliğinin düşük olduğunu; bununla birlikte esneklik tahminlerinin şehirler arasında farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Sonuçlar, nüfusun, coğrafi kısıtlamaların ve düzenleyici koşulların iller arasındaki fiyat esnekliği farklılıklarını açıklamada önemli rol oynadığını göstermektedir. İkinci makale, Türkiye'de konut fiyat değişikliklerinin bankaların verdiği kredilerin büyümesine olan etkisini ve kamu bankalarının farklı mülkiyet yapılarına sahip diğer bankalardan farklı davranıp davranmadığını 2007Ç4–2015Ç2 döneminde il düzeyindeki verileri kullanarak incelemektedir. Bu çalışmada konut fiyatları ve banka kredileri arasındaki içsellik problemi gelişmeye uygun olmayan arazi alanı ve konut kredi faizi değişkenleriyle çözülmeye çalışılmıştır. Bulgular konut fiyatları arttıkça, bankaların konut, tüketici ve inşaat kredilerini arttırdığını, buna karşılık ticari kredilerini düşürdüğünü göstermektedir. Konut fiyat artışı ile birlikte kamu bankaları tarafınca verilen ticari ve tarımsal kredilerin, özel bankalar tarafınca verilen kredilere göre daha fazla azaldığı da tespit edilmiştir. Son olarak, üçüncü makalede reel konut fiyatlarının artış eğiliminde olduğu bir dönem olan 2009Ç1-2016Ç4' de, Türkiye'deki yerel bankaların takipteki kredilerinin davranışı incelenmektedir. Analiz sonuçları, il düzeyinde konut fiyatları arttıkça takipteki kredilerin düştüğünü göstermektedir. Bu bulgular, toplam takipteki kredilerin yanı sıra takipteki ticari ve tüketici krediler için de geçerlidir. Konut fiyat artışı karşısında, kamu ve özel bankaların takipteki kredilerinin birbirinden farklı davranmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation comprises three essays about the housing market and banks' loan portfolios at the province level in Turkey. The first essay focuses on the supply side of the housing market. The price elasticity of housing supply is estimated using quarterly data over the period 2008-2017, and the factors that drive the differences across provinces are investigated. We find that Turkey has a low housing supply elasticity on average, but elasticity estimates exhibit variation across provinces. Our results suggest that population, geographical constraints and local regulatory conditions are significant factors in explaining the differences in housing supply elasticity estimates. In the second essay, we answer the question of whether banks change their loan allocation with the appreciation of house prices and whether state-owned banks behave like other banks with different ownership structures by using province-level data over the 2007Q4–2015Q2 period. The undevelopable land share and mortgage rate are employed as instruments for house price growth. We find that commercial loans are crowded out by mortgage, consumer, and construction loans with the increase in house prices; in addition, state-owned banks are found to reduce their commercial, and in particular agricultural loans, more than private banks as house prices appreciate. In the third essay, we examine the effect of house price appreciation on non-performing loans (NPLs) of domestic banks between 2009Q1–2016Q4, when real house prices were increasing. We document that non-performing total, commercial, and consumer loans decline as house prices increase. No difference among banks by ownership type is observed.