Râgıb el-İsfahânî'de lafız-mana ilişkisi bağlamında te'vil sorunsalı: Mukaddimetü't-Tefsir özelinde
The problem of lafẓ-maʿnā based interpretation in thecontext of al-Rāghib al-İṣfahānī: A case study of Muqaddimatal-Tafsīr
  1. Tez No: 752038
  2. Yazar: ABDULKARIM AUWAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Daha çok el-Müfredat adlı eseriyle tanınan Râgıb, genelde dil alanında, özelde ise lafızlar konusunda özgünlüğünü ispatlamış bir isimdir. Müfredat'a ek olarak, daha çok tefsirle ilgilenen araştırmacıların bildiği Mukaddimetü't-Tefsir adlı bir tefsir eseri de bulunmaktadır. Bu çalışmada, söz konusu ikinci eserde geçen lafz-ı müşterek, umum-husus, hakîkât-mecâz, tefsir-te'vil ve haber-inşâ gibi konulara dair bilgiler, mantık, belagat, usul-ı fıkıh ve tefsir gibi ilgili alanların birikimi muvacehesinde irdelenerek tahlil edilmiştir. Buna göre, çalışmamızda Mukaddime'deki malumat, İslami ilimler tarihindeki karşılıkları ve söz konusu eserde müellifin ilgili konulardaki duruşunu ve diğer müelliflerden nasıl farklılaştığı ve farklılaşmasının beraberinde getirdiği neticeler ve (varsa) diğer meseleler analitik bir gözle incelenmiştir. Konunun daha iyi anlaşılması ve müellifin görüşlerinin daha sağlıklı değerlendirilmesi için çalışmamız üç bölüm ve sonuç kısmından oluşacak şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Rāgıb, who is mostly known for his work named al-Mufradāt, is a name that has proven its originality in the field of language in general, and especially in Qur'anic lexicology. In addition to his Mufradāt, there is also a tafsir work called Mukaddimat al-Tafsir, which is mostly known to researchers who are interested in tafsir. This study discusses and analyzes the content of Mukaddimat al-Tafsir, which include issues related to lafz al-mushtarak, umum-khusus, haqiqah-majaz, tafsir-tawil in connection with the accumulation of related fields such as logic, rhetoric (al-Balagha), methodology of fiqh (usul al-fiqh) and tafsir. Accordingly, the content of the Muqaddimah, its position and representation in the history of Islamic sciences, the author's stance on the relevant issues, how he differed from other authors and the result of his differentiation and other issues (if any) were analyzed with an analytical perspective. In line with this aim, this study has been conducted in a way that it consists three parts and a conclusion, so that each chapter presents relevant information for a better understanding of the content of the work in question.