Tüketicilerin mobil ikinci el ürün alışverişlerinde etkili olan faktörler üzerine bir araştırma
A research on the factors that affect consumers mobile second hand product shopping
- Tez No: 752066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE FULYA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İkinci el ürün tüketimi her geçen gün artış gösteren ve günümüzde oldukça popüler olan bir sektör haline gelmiştir. Özellikle zaman tasarrufu ve kolay erişilebilirlik açısından çoğu tüketici mobil uygulamalar üzerinden ikinci el ürün alışverişi yapmayı tercih etmektedir. Tüketiciler mobil ikinci el ürün alışverişi yapılabilen uygulamalardan kullanmadığı ürünlerin satışını yapabilir veya istedikleri ürünleri bu platformlar üzerinden çok daha uygun fiyata alabilirler. İkinci el ürün alışverişi hakkında akademik literatürde pek çok çalışma bulunmaktadır. Fakat yapılan çalışmalar yaygın olarak fiziksel ve çevrim içi ikinci el ürün alışverişi ile ilgilidir. İkinci el ürün alışveriş yapılabilen mobil uygulamalara yönelik sınırlı sayıda çalışmaya rastlanmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ve İngiltere'de yaşayan tüketicilerin mobil ikinci el ürün alışverişlerinde etkili olan faktörler incelenmiştir. Ayrıca demografik verilere ve diğer değişkenlere göre tekrar satın alma niyetlerinde anlamlı farklılıkların olup olmadığı da incelenmiştir. Verilerin 267'si Türkiye, 132'si İngiltere'de yaşayan insanlardan olmak üzere toplam 399 katılımcıdan online anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Toplanan verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Yapılan Türkiye verilerinin analizleri sonucunda, mobil uygulamadan ikinci el ürün alışverişinde muhalif odaklılık, kullanışlılık, güven ve teminat/güvence faktörlerinin tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Öte yandan, fiyat odaklılık, pazarlık gücü, kullanım kolaylığı, özgün olma ihtiyacı ve nostalji faktörlerinin tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Yapılan İngiltere verilerinin analizleri sonucunda ise, mobil uygulamadan ikinci el ürün alışverişinde muhalif odaklılık, kullanım kolaylığı, nostalji, güven ve teminat/güvence faktörlerinin tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Diğer taraftan fiyat odaklılık, pazarlık gücü, kullanışlılık ve özgün olma ihtiyacı faktörlerinin tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak çalışmadaki ilave analizler, demografik değişkenler ve ikinci el ürün alışverişi yapılabilen mobil uygulamalara yönelik verilerin tekrar satın alma niyeti üzerinde ne tür farklılıklara sebep olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Second-hand product consumption has become a sector that is increasing day by day and is very popular today. Especially in terms of time saving and easy accessibility, most consumers prefer to shop for second-hand products through mobile applications.Consumers can sell the products they do not use from the mobile second-hand product shopping applications, or they can buy the products they want at a much more affordable price through these platforms. There are many studies in the academic literature about shopping for second-hand products. However, studies are mostly related to physical and online shopping for second-hand products. There is a limited number of studies on mobile applications where second-hand products can be purchased. In this study, the factors affecting the mobile second-hand product shopping of consumers living in Turkey and England were examined. In addition, it was also examined whether there were significant differences in repurchase intentions according to demographic data and other variables. The data was obtained from a total of 399 participants, 267 of whom were from Turkey and 132 from people living in England, using the online survey method. SPSS program was used in the analysis of the collected data. As a result of the analysis of the Turkey data, it has been found that opposition orientation, usefulness, trust and collateral/assurance factors have a significant effect on the intention to repurchase in second-hand product shopping from the mobile application.On the other hand, it was determined that the factors of price orientation, bargaining power, ease of use, need for originality and nostalgia did not have a significant effect on repurchase intention. As a result of the analysis of the UK data, it has been found that the factors of oppositional orientation, ease of use, nostalgia, trust and collateral/assurance have a significant effect on the intention to repurchase in secondhand product shopping from the mobile application. On the other hand, it has been determined that the factors of price orientation, bargaining power, usefulness and need for originality do not have a significant effect on repurchase intention. Finally, additional analyzes in the study revealed what kind of differences the demographic variables and data on mobile applications where second-hand products can be purchased cause differences on repurchase intention.