Analyzing factors that influence customer decision on buying second-hand products from online platforms
Müşterilerin çevrim içi platformlardan ikinci el ürün satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin analizi
- Tez No: 865165
- Danışmanlar: PROF. DR. SONA MARDİKYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Online mobil uygulama ve web sitelerinin alışveriş için giderek artan şekilde kullanılması, ikinci el ürün tüketiminin popülerliğinin artmasıyla birlikte, tüketicilerin perakende işlemlere katılım şekillerini dönüştürmüştür. Bu yüksek lisans tezi, bireylerin çevrimiçi ikinci el alışverişine katılımını etkileyen motivasyonları ve faktörleri araştırmaktadır. Çalışmada mevcut bilimsel literatürden yararlanılarak kullanıcıların internet alışkanlıklarının ve e-ticaret kullanımının ikinci el alışverişe etkisi, platformun teknik uygunluğu, kullanıcıların kişisel tercihleri, ürüne ve satıcıya olan güven, fiziksel çevre ve zamanlama gibi durumsal faktörler, kullanıcının çevre bilinci, hijyenle ilgili faktörler ve sosyal etkilerin ikinci el ürün alışverişi tercihlerini şekillendirmedeki rolü vurgulanmaktadır. Araştırma metodolojisi, veri toplama, ön işleme ve Lojistik Regresyon, Karar Ağacı Algoritması, Rastgele Orman Algoritması, Xgboost Algoritması ve Yapay Sinir Ağları gibi çeşitli makine öğrenmesi yöntemlerinden yararlanılarak çevrimiçi ikinci el alışveriş kararında kullanıcı davranışını tahmin etmek için tahmine dayalı bir model oluşturmayı kapsamaktadır. Çalışmanın sonunda kullanılan uygulamanın teknik özelliklerinin ve lokasyon bazlı fiyat değişimlerinin kullanıcı davranışları üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu vurgulanmaktadır. Bulgular, kullanım alışkanlıklarını etkileyen özelliklere ilişkin bilgiler sağlamaktadır ve gelecekteki araştırmalar ve çalışmalar için öneriler sunmaktadır. Genel olarak bu çalışma, çevrimiçi ikinci el alışverişin karmaşık dinamiklerinin anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve e-ticaret ve tüketici davranışı alanında hem araştırmacılar hem de uygulayıcılar için değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of online mobile applications and websites for shopping, coupled with the rising popularity of second-hand product consumption, has transformed the way consumers engage in retail transactions. This master's thesis investigates the motivations and factors influencing individuals' participation in online second-hand shopping. Based on existing scholarly literature, the impact of users' internet habits and e-commerce use on their engagement in second-hand shopping are examined. Factors obtained as a result of literature review and thought to be effective on people's second hand shopping behaviors are determined as technical convenience of platform, personal choices of users, trust in the product and the vendor, situational factors including physical environments and temporal considerations, users' environmental awareness, hygiene-related issues, and social environment of user. The research methodology encompasses data collection, preprocessing, and creating a predictive model to predict user behaviour on online second-hand shopping decision. Models were trained using various machine learning methods such as Logistic Regression, Decision Tree Algorithm, Random Forest Algorithm, Xgboost Algorithm and Artificial Neural Networks. At the end of the study, it is emphasized that the technical features of the application used and location-based price changes have a decisive effect on user behavior. The findings provide insights into influential features affecting usage habits and offer recommendations for future research. Overall, this study contributes to understanding the complex dynamics of online second-hand shopping and provides valuable insights for both researchers and practitioners in the field of e-commerce and consumer behavior.