Grafen ve aramid takviyeli epoksi matrisli hibrit kompozitlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of graphene and aramid reinforced epoxy matrix hybrid composites
- Tez No: 752071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, grafen miktarının dokuma aramid fiber epoksi kompozitlerin mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında %0.25, %0,5, %1 ve %2 olmak üzere 4 farklı oranda grafen nanopartikül epoksi matris içerisine ilave edildikten sonra mekanik karıştırılarak el yatırma ve vakum infüzyon yöntemiyle 5 katlı grafen/aramid/epoksi kompozit plakalar üretilmiştir. Üretilen kompozit plakaların mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla üç nokta eğme ve çekme test numuneleri standartlara göre su jeti ile kesilerek testler uygulanmıştır, Mikro yapı incelemeleri makro mikroskopta yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Kompozitlerin mikro yapılarında aglomerasyonun oluştuğu kompozite ilave edilen grafenin eğilme dayanımı ve eğilme modülünü arttırdığı en yüksek eğme gerilmesinin %1 grafen ilave edilen numunelerde görülürken, Yapılan çekme testleri sonrasında en yüksek çekme dayanımının katkısız numunede olduğu %0.25 grafen ilavesinden sonra çekme dayanımının yapıda oluşan aglomerasyona bağlı olarak düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, aramid fiber of woven fabrics will be applied using graphene. After the graphene epoxy epoxy 4 at a rate of 0.25%, 0.5%, 1% and 2%, 5-layer graphene/aramid/epoxy plates were formed by mechanical mixing, manual and vacuum intervention. made of material made of material with three-point test specimens to be produced from the material made of composite material. The examinations made on the samples taken within the scope of the training on aglomeration in the micro-design of Composites for the work done here, the samples taken in the samples taken in the samples related to the examination related to the examination made, the samples taken in the sample obtained from the examination related to the examination made, the samples taken within the scope of the additional examination. delivered due to agglomeration.