Karadağ florası (Çan/Çanakkale)
Flora of the Karadağ (Çan/Çanakkale)
  1. Tez No: 752098
  2. Yazar: MERYEM GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma alanı Çanakkale ili, Çan ilçesinde bulunan Karadağ ve çevresini kapsamakta olup, çalışmada bu bölgelerin florası araştırılmıştır. Çalışma alanı Davis'in kareleme sistemine göre A1 karesi içerisinde yer almaktadır. Çalışma alanında 2019-2020 yılları arasında, 24 farklı arazi çalışması sonucunda 638 adet bitki örneği toplanmıştır. İncelemeler sonucunda 74 familya, 274 cinse ait, 422 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 10 tanesi Türkiye için endemik olup endemizm oranı %2,40'tır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şu şekildedir: Akdeniz elementi 109 (%26), Avrupa-Sibirya elementi 39 (%9), İran-Turan elementi 13 (%3), çok bölgeli ve fitocoğrafik bölgesi belli olmayan 261 (%62) taksondur.
Özet (Çeviri)
The research area covers Çanakkale province, Çan district and Karadağ which is located around it, and the flora of these regions was examined in the study. The study area is located in the A1 square according to Davis' grid system. In the study area, 638 plant samples were collected as a result of 24 different field studies between 2019-2020. As a result of the investigations, 422 taxa belonging to 74 families and 274 genera were identified. 10 of these taxa are endemic to Turkey and the endemism rate is 2.40%. The distribution of taxa by phytogeographic regions is as follows: Mediterranean element 109 (26%), Euro-Siberian element 39 (9%), Iran-Turan element 13 (3%), multi-regional and 261 (62%) taxa with uncertain phytogeographic region.