Aries: An LSI macro-block for digital signal processing applicationa
- Tez No: 75210
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Sayısal işaret işleme, gelişen elektronik endüstrisinin en gözde uygulamalarından biri haline geldi. Kabaca, sayısal işaret işleme, ortamda yer alan ses, görüntü başta olmak üzere çeşitli sürekli zaman işaretlerinin örneklenerek sayısallaştırıl ması ve sayısal işlem blokları yardımıyla işlenmesi olarak tanımlanabilir. Sayısal işaret işlemenin temel avantajı, tasarımı nispeten daha kolay olan sayısal işlem bloklarının kullanılabilmesi ve sayısallaştırılmış bilginin kayıpsız olarak sakla nabilmesidir. Sayısal işaret işleme yöntemlerinin uzun süredir bilinmesine rağ men, geniş çapta kullanımı ancak geniş çapta tümdevrelerin yaygınlaştığı 1980'li yıllarda ortaya çıkmıştır. Temel sayısal işaret işleme algoritmalarının büyük bir çoğunluğunu sayısal fil treler oluşturmaktadırlar. Sayısal filtrelerin temel davranışı Denklem 1 de verilen şekilde ifade edilebilir. Yi = J2xj-kj (1) Temel konvolüsyon işlemine karşılık düşen bu denklemde: x3- işaretin çeşitli za manlarda örneklenmiş değerini, kj j'inci filtre katsayısını, n filtrenin derinliğini ve Yi ise filtrelenmiş işareti vermektedir. Denklem 1 sayısal filtrelerin tasarımda karşılaşılan temel zorluklanda göstermek tedir. Herşeyden önce filtreleme işleminin yapılabilmesi için giriş büyüklüğüne ait bir dizi değere sürekli erişim yapılabilmesi gerekmektedir. İkinci bir özellik olarak bu tür n elemanlı bir sayısal filtrede, hesaplanacak olan her değer için en azından n çarpma ve n-1 toplama işlemi yapılması gerekmektedir. Bu, her değerin hesaplanması için 2n - 1 işleme gerek duyulduğunu göstermektedir. Bu rada yer alan temel sorun, gerçek zamanda bir çalışma için bu işlemin işlenecek olan işaretin her yeni örneği için yeniden yapılmasının gerekmesidir. xii
Özet (Çeviri)
SUMMARY Digital Signal Processing has evolved into one of the main applications of current VLSI technology. The recent developments within the electronics industry has resulted in new applications which require extensive signal processing. These applications have entered the consumer market that has placed a high demand especially on multimedia applications. Most of the digital signal processing operations can be expressed by means of convolutions where the image data value and a set of neighbouring data values are convolved by a set of coefficients. This operation is especially computation intensive as it involves a number of multiplications. For high bandwidth signals such as images, these operations have to performed repedeatly over a large set data continously. As a result, the general nature of this operation requires a number of area consuming high speed multipliers. In this work, a basic building block for the construction of convolutional filtering blocks is presented. This block (named Aries) uses pre-calculated values stored in a RAM to compute the result of a 5 x 1 kernel. These blocks can be combined to generate a filter of any dimensions (1-D or 2-D). Aries includes an output stage that can be used to generate a pipelined adder array to sum up the results of all Aries blocks. The block operates on 8-bit unsigned data at a rate of 50 million samples per second. This corresponds to an equivalent performance of 450 MOPS (Million Operations per second). A 9 x 9 filter realization would only need 18 Aries blocks, have an equivalent performance of more than 8 GOPS (Giga Operations Per Second) and occupy a silicon core area of less than 30 mm2 even in a modest 0.8/wz CMOS technology. The Full-Custom design methodology employed throughout the design is presented as well. XI