Analyses on visual comfort conditions of passenger service officers' resting areas at airport buildings
Havaalanı binalarında yolcu hizmeti memuru dinlenme ofislerinin görsel konfor koşulları üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 752111
  2. Yazar: SEVİLAY GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU MANAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İç Mimari ve Dekorasyon, Civil Aviation, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez havaalanı sektöründe operasyonel anlamda işleyişin en iyi şekilde olmasını sağlayan“yolcu hizmeti /yer hizmeti memuru”personeli üzerine odaklanmıştır. Günün büyük bir bölümünü havaalanında vardiyalı bir şekilde çalışarak geçirirler. Bu süre içerisinde bağlı bulundukları şirket tarafından sağlanan dinlenme odası (break room); günlük aktiviteler, sosyalleşme ve dinlenme eylemlerinin yapıldığı alan olarak tanımlanabilir. Bu tez kapsamında ile yer hizmeti memurlarının dinlenme ofislerinin görsel konfor parametreleri ele alınmıştır. Bu parametrenin çalışanların verimlerine, performanslarına ve kişiler üzerindeki sağlık durumuna etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın ana merkezi olarak İstanbulda bulunan bir havaalanı ele alınmıştır. Çalışmaya üç farklı yer hizmeti firması katılmıştır. Araştırma yöntemi olarak her firmadan rastgele seçilen 25 kişi ile, toplam olarak 75 katılımcı bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları göstermektedir ki, hiç gün ışığı almayan ofisin çalışanları ile homojen şekilde aydınlatılmış ofis çalışanları arasında hem performans ve verim olarak ölçülebilen farklar bulunmaktadır. Elde edilen anket sonuçlarının analiz ve değerlendirmesinin hem sosyal hem de ekonomik olarak geleceğe yönelik katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışanların mevcut ofislerinin iyileştirilmesi ve yeni tasarlanacak ofislerin, uygun görsel konfor koşullarında olması çalışan için önem taşırken, şirketin de çalışanlarına önem vermesi sektör içerisindeki rekabet durumunu etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the“passenger service/ground service officer”personnel who make best operational effort in the airport sector. They spend most of the day working in shifts at the airport. During this period, the break room provided by the company to which they are affiliated can be defined as the area where daily activities, socialization and rest actions are performed. Within the scope of thesis, discusses the visual comfort parameters of the floor service officers' break offices. The impact of this parameter on performance, employee productivity, on people's health has been investigated. The main focus of the work was an airport in İstanbul. Three different ground service companies participated in the study. As a research method, a survey study was conducted with 25 randomly selected people from each company and a total of 75 participants. Survey results show that, there are differences that can be measured in terms of both performance and efficiency between the employees of the office that does not receive any daylight and the office employees that are homogeneously illuminated. Analyses and assessments of the results of the survey are likely to contribute to the future, both socially and economically. Improving the existing offices of employees and creating new offices are critical for the employees to be in appropriate conditions of visual comfort, while the company empowers its employees and affects their competitive position in the sector.