Sustainable and resilient urban development strategies in post-war cities
Savaş sonrası şehı̇rlerde sürdürülebı̇lı̇r ve dayanıklı kentsel geliştirme stratejı̇lerı̇
- Tez No: 752134
- Danışmanlar: Prof. Dr. AYŞE DİLEK DARBY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım ve Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yirmi birinci yüzyıl şehirlerindeki en temel zorluk; sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlarla başa çıkabilmek adına sürdürülebilir kentsel kalkınma stratejilerinin uygulanmasıdır. Gelişmiş ülkelerdeki şehirler, tesisler ve temel altyapıya ne kadar çok yatırım yaparsa yatırım ve özel faaliyetleri de o ölçüde çekmektedir. Bununla birlikte, savaş sonrası şehirlerde hızlı kentleşmenin; kaynak eksikliği, yetersiz altyapı ve sosyal ve siyasi yapıda meydana gelen zorunlu değişikliklerle karşı karşıya kalması sebebiyle durum daha karmaşık bir hale gelmektedir. Ekonomik ve sosyal kaynakların çoğu olmaksızın altyapı sağlama ve istihdam yaratma isteğindeki bu artış, kentsel planlama ve yönetimi esnek tutmayı, yeni sürdürülebilir ve dayanıklı stratejilere uyum sağlamaya hazır olmasını gerektirmektedir. Kentsel dayanıklılık; bazı çevresel ve sosyal unsurlara, doğal veya insan yapımı felaketlere, fiziksel, sosyal ve ekonomik bozulma olaylarını uygun bir biçimde engelleyebilir ve bunlara“dayanabilir”. Kentsel planlamaya hem dayanıklılığı hem de sürdürülebilirliği dahil etmek; paydaşların tercih, sosyal ilişkiler ve siyasi etkisinin kentsel kırılganlıkları etkileme yönünden nasıl etkileşime girdiğini ele alan, ölçen ve görselleştiren araçlar gerektirmektedir. Bunlara ek olarak; eğer bu konsept, tıpkı 2011 yılında yaşanan iç savaştan yüksek derecede etkilenen Suriye'nin Halep kenti gibi bir savaş sonrası şehirde kullanılsa kentsel kapasiteye, çeşitli geçmiş ve olası krizlerle çok daha etkili bir şekilde başa çıkmak adına yardımcı olabilir. Bu, şehirlerin güçlü ve zayıf yönlerini, sosyal sermayesini ve yönetim kapasitesini anlamayı gerektirmektedir. Halep için sürdürülebilir ve dayanıklı kentsel kalkınma stratejilerinin tasarlanması ayrıca, benzer sorunlarla karşı karşıya kalan diğer savaş sonrası şehirler için ders alınası nitelikle olabilir.
Özet (Çeviri)
The main challenge for the 21st century is to implement sustainable urban development strategies to deal with the so, economic, and environmental problems. In developed countries, the more cities invest in amenities and basic infrastructure the more they attract investment and private activities. However, in the post-war cities, the situation is more complex as rapid urbanization faces a lack of resources, insufficient infrastructure, and often brutal changes in social and political structures. This increased demand to provide infrastructure and create jobs without much of the economic and social resources requires keeping urban planning and management flexible and ready to adapt to new sustainable and resilient strategies. Urban resilience can prevent and“resist”some environmental and social matters, natural or man-made disasters, physical, social, and economic degradation phenomena in the proper way. Integrating both resilience and sustainability into urban planning requires tools that capture, quantify, and visualize how stakeholders' preferences, social relations and political influence interact to affect urban vulnerabilities. Moreover, if this concept was utilized properly in post-war cities –like the city of Aleppo in Syria which was greatly affected by the civil war in 2011- it can help the urban capability cope more effectively with the various past and possible crises. This requires the understanding of the strengths and weaknesses of cities, social capital, and governance capacity. Proposing sustainable and resilient urban development strategies for Aleppo might also provide lessons for other post-war cities facing similar problems.