Havalimanı terminal binalarında enerji etkin tasarım yaklaşımlarının uygulanabilirliği üzerine bir inceleme
A survey on the applicability of energy-efficient design approaches in airport terminal buildings
  1. Tez No: 752133
  2. Yazar: ECE ERESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Doğal kaynakların tükenme tehlikesi ve enerji arzında yaşanan sıkıntılarla gündeme gelen enerji verimliliği ve etkinliği ile ilgili çalışmalar birçok sektörde olduğu gibi hızla gelişmekte olan havacılık sektöründe de karşılık bulmaya başlamıştır. Ulusal ve küresel ölçekte havacılık ulaşımı için düğüm noktası görevi görmekte olan havalimanları, yapım ve işletim süreçlerinde başta elektrik olmak üzere büyük miktarda doğal kaynak ve enerji tüketmektedir. Havalimanı kompleksi içerinde en yüksek enerji tüketimine sahip yapı tipi olan terminal binaları, enerji tüketimindeki payı ve bu payın azaltılması için sahip olduğu potansiyel nedeniyle enerji verimliliği çalışmaları için ele alınması gereken önemli yapılardır. Tez çalışması, terminal binalarında enerji kullanımında verimlilik sağlamak için uygulanabilecek enerji etkin tasarım yaklaşımlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda; enerji etkin bina tasarım parametreleri, ilgili mevzuatlar, terminal binası tasarım gereklilikleri ve havacılık kuruluşlarının enerji verimliliği yaklaşımları incelenmiş, enerji odaklı sertifikasyona tabii 10 örnek terminal binası analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin tasnif edilmesi ve değerlendirilmesi ile enerji verimliliği odaklı sürdürülebilir bir havalimanı terminal binası tasarımı için kılavuz hazırlanmış, alan çalışması olarak seçilen Kahramanmaraş Havalimanı terminal binası hazırlanan kılavuz yardımıyla değerlendirilmiş ve çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies regarding energy efficiency and effectiveness becoming the topic of today along with the growing risk of depletion of natural resources and issues experienced in energy supply have started to become a matter of the rapidly developing aviation industry, as in most sectors. Airports which fulfill the principal role as vital point for air transportation in both national and global scales consume significant amounts of natural resources and energy, particularly electricity, during construction and operation. Terminal buildings which are the type of building consuming the highest amount of energy in airport complexes, are important structures that should be considered for energy efficiency studies due to their share in energy consumption and their potential to reduce said share. This thesis study has been realized to determine energy-efficient design approaches that can be applied to provide the efficiency in energy use. In this context, energy-efficient building design parameters, related legislation, terminal building design requirements, and energy efficiency approaches adopted by aviation companies were reviewed, and 10 exemplary terminal buildings that are subject to energy management certification were analyzed. Following the classification and evaluation of the data, a guide was prepared for the design of a sustainable airport terminal building with a focus on energy efficiency, the Kahramanmaraş Airport terminal building selected for the field study was evaluated through the prepared guide and then the study was completed.