Henri Lefebvre aracılığıyla latife tekin romanlarında mimarlık, kent ve mekân okuması
Reading architecture, city and space in Latife Tekin's novels through Henri Lefebvre
  1. Tez No: 752150
  2. Yazar: SEMİH SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE GURALLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Latife Tekin, romanlarında kırdan kente göçen, kentte var olmaya çalışan ve doğaya dönen/ doğayla ilişkilenen yaşamları, odağına insanı (bedeni/dili), onun ilişkilerini ve ürettiği mekânları alarak anlatmaktadır. Göç ve doğa tahribatı gibi toplumu doğrudan etkileyen hadiselerin doğa, kent ve mekân üzerindeki yansımaları, Latife Tekin romanlarında derin bir yer bulmaktadır. Yazarın romanlarını Henri Lefebvre'in gündelik hayat, mekânın üretimi ve tarihsel gelişimi tanımları üzerinden ele almak doğada, kentte ve mekânda karşılık bulan yansımaları daha görünür ve anlamlı kılabilmektedir. Kapitalist kentleşme politikalarının hem kentte hem de kırda yarattığı dinamikler, doğrudan ve dolaylı olarak gündelik hayatı ve mekânın üretimini kökünden etkilemektedir. Kent hızla cazibe kazanmış ve doğa üzerine baskı kurmuş olmakla birlikte hem doğada hem de kendi içerisinde var olan farklılıklara karşı indirgeyici bir tutum sergilemektedir. Gerek kentte oluşan yeni toplumsal katmanın pratikleri ve ilişkileri gerek ise kentin doğa/kır üzerindeki tahakkümü, mekânsal yansımalarıyla birlikte, Tekin'in romanlarında bireylerin ve toplulukların üzerinden gözlemlenmeye olanak tanıyan bir ifade kazanmıştır. Bu tez çalışması, Latife Tekin romanlarına Lefebvre aracılığıyla bakarak, değişen/dönüşen toplumsal üretim pratikleri ve gündelik hayatın organizasyonu üzerinden mekânsal üretim süreçlerini yakalayabilmek amacı taşımaktadır. Doğada, kırda ve kentte üretim pratiklerini ve gündelik hayatın örgütlenmesini şekillendiren etmenler ele alınarak, bireyle veya toplumla birlikte üretilen mekânların Lefebvre'in tarif ettiği mekânsal karşılıklar (mekânsal pratik, mekân temsilleri ve temsil mekânları) bağlamında yorumlaması yapılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, zamanla ve insanla doğrudan bütünlük kuran mekânın üretimine dair ipuçları yakalayarak, mimarların, kent yaşamını ve mekânın üretim sürecini ele almasında ve bu süreçte kendini nerede konumlandırması gerektiği noktasında açılımlar sunmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
In her novels, Latife Tekin describes the lives that migrate from the countryside to the city, try to exist in the city, and return to nature/relate to nature, by focusing on human (body/language), his/her relations, and the spaces he/she produces. The reflections of the events that directly affect society such as migration and nature destruction on nature, city, and space find a deep place in Latife Tekin's novels. Dealing with the author's novels through Henri Lefebvre's definitions of everyday life, production of space and historical development of space can make the reflections in nature, city, and space more visible and meaningful. The dynamics created by the capitalist urbanization policies both in the city and in the countryside, directly and indirectly, affect everyday life and the production of space. In addition to the rapid attraction of the city and the pressure on nature, it also exhibits a reductive attitude towards the differences in nature and within itself. The practices and relations of the new social layer formed in the city and the city's domination over nature/countryside, together with their spatial reflections, have gained an expression that allows observation through individuals and communities in Tekin's novels. By looking at Latife Tekin's novels through Lefebvre, this thesis study aims to capture the spatial production processes through the changing/transforming social production practices and the organization of everyday life. By considering the factors that shape the production practices and the organization of everyday life in nature, in the countryside, and in the city, the spaces produced together with the individual or society are interpreted in the context of the spatial counterparts described by Lefebvre (spatial practice, representations of space and spaces of representation). This thesis study aims to capture clues about the production of space, which directly integrates with time and the human, and try to offer expansions in how architects deal with urban life and the production process of space, also where they should position themselves in this process.