4340 ıslah çeliğinin bilyalı dövme ve kutu borlama ardışık uygulamaların mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 4340 mastering steel of ball forging and box boring sequential applications on microstructural and mechanical properties
  1. Tez No: 752154
  2. Yazar: İSMAİL BUĞRA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, 4340 ıslah çeliği malzemesi üzerine öncelikle paslanmaz çelik bilyalarla fırlatma yöntemi ile bilyalı dövme işlemi uygulanmıştır. Sonrasında paslanmaz çelik bir potada inert gaz ortamında 850-950-1050 °C sıcaklıklarda 4 saatlik bir süre boyunca kutu borlama işlemine tabi tutulmuştur. 4340 ıslah çeliği malzemesinin üzerine uygulanan bilyalı dövme ve kutu borlama ardışık uygulamalarından sonra korozyona karşı davranışları ve mikroyapıları incelenmiştir. Demir Çelik sektöründe kullanılan bu malzemenin korozyon gibi deformasyonuna yol açan etkenlere karşı yapmış olduğumuz bu işlemlerle, malzemenin mevcut kullanım yerindeki malzemelere göre daha uzun ömürlü ve daha ucuz maliyetle daha iyi şartlarda performans sergilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, ball forging process was applied on 4340 tempered steel material with stainless steel ball ejection method. Afterwards, the box was borided in a stainless steel crucible in an inert gas environment at temperatures of 850-950-1050 °C for a period of 4 hours. After consecutive applications of ball forging and box boriding applied on 4340 tempered steel, their corrosion behavior and microstructures were investigated. It has been observed that, with these processes, which we have done against the factors that cause deformation of this material, such as corrosion, which is used in the Iron and Steel industry, it has been observed that the material performs in better conditions with a longer life and cheaper cost than the materials in the current place of use.