Düşük kas kütlesi ve kemik mineral yoğunluğunun akut iskemik inme sonlanımına etkileri
The impact of low muscle mass and bone mineral density on acute ischemic stroke outcome
- Tez No: 752155
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TOPÇUOĞLU, PROF. DR. ETHEM MURAT ARSAVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
İskemik inme sebep olduğu nörolojik hasar nedeniyle ülkemizde ve dünyada özürlülük ve iş-gücü kaybının başlıca sebepleri arasında sayılmaktadır. İskemik inme sonrası meydana gelen özürlülük başlıca nörolojik sistemin etkilenimine atfedilmekte olup, lokomosyonun efektif organları olan kas ve kemik dokusunun sağlığının da iskemik inme sonlanımına etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı düşük kas kütlesi ve kemik mineral dansitesinin akut iskemik inme sonlanımına etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Nisan 2019 – Nisan 2021 tarihleri arasında hastanemize akut iskemik inme tanısıyla başvurmuş olan 307 hasta dahil edilmiştir ve 269 tanesinin birinci yıl sonlanımlarına dair veriye ulaşılmıştır. Bu kohortta osteoporoz prevalansı kadınlarda %40,5, erkeklerde %12,7; düşük kas kütlesi prevalansı tanıma göre kadınlarda %11,6 – 79,0, erkeklerde %17,1 – 33,8 arasında, osteosarkopeni prevalansı ise tanıma göre kadınlarda %12,1 – 67,2, erkeklerde %13,4 – 30,4 arasında bulunmuştur. Multivaryans analizinde erkeklerde osteoporoz varlığı mortalite için bir risk faktörü iken artmış kas kütlesi mortaliteden koruyucu bir faktör olarak tespit edilmiştir. Faz açısı artışı hem kadınlarda hem de erkeklerde mortaliteden koruyucu bir faktör olarak tespit edilmiştir. Erkeklerde rektus femoris kesit alanının düşük olması kötü sonlanım ile ilişkili olarak tespit edilmiştir. Osteosarkopeni varlığı ise kullanılan tanıma bağlı olarak her iki cinsiyette de sonlanım üzerine etki eden bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonuç olarak, çalışmamız inme öncesi kas-iskelet sistemi sağlığının inme sonlanımına etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, bu ilişkinin Türk toplumunda standardize kesim değerleri ile daha yüksek sayılı bir çalışma ile yeniden ele alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the neurologic damage caused, acute ischemic stroke is considered to be amongst the most important causes of disability and loss of work power both in our country and in the World. The disability caused by ischemic stroke is often referred to the neurologic impairment, yet being the effector organ of all locomotive activity, the musculoskeletal system health is also thought to be an important contributor into the stoke outcome. Our study aims to investigate the impact of low muscle mass and bone mineral density regarding the acute ischemic stroke outcome. In this regard, we included 307 patients that presented to our hospital with acute ischemic stroke diagnosis in our study, and we gathered their outcome information one year after the stroke event. In our cohort, osteoporosis prevalence was 40,5% for females and 12,7% for males; low muscle mass prevalences were between 11,6% and 79,0% for females and between 17,1% and 33,8% for males and osteosarcopenia prevalences were between 12,1% and 67,2% for females and between 13,4% and 30,4% for males according to different definitions used. Multivariate analysis revealed that while osteoporosis was an independent risk factor, high muscle mass was protective against mortality for males. Low rectus femoris cross sectional area was found to be associated with worse outcome. Lastly, osteosarcopenia presence had an impact on stroke outcome for both sexes, according to different definitions used. As a result, our study showed that pre-stroke musculoskeletal health was associated with acute ischemic stroke outcome. Yet, this association remains to be re-assessed with standardized cut-off values and with greater numbers.