Aktif sporcularda dental durum, iskeletsel anomali, diş sıkma alışkanlığı ve enfeksiyon varlığının sporcu performansı üzerine etkisi
Dental condition in active athletes, skeletal anomaly, the effect of teeth clenching habits and the presence of infection on athlete performance
  1. Tez No: 752164
  2. Yazar: OĞUZHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ağız sağlığı, genel sağlık, esenlik ve yaşam kalitesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ağız sağlığı, yaşam kalitesi için gerekli olan fizyolojik, sosyal ve psikolojik özelliklerin aynası niteliğindedir. Ağız sağlığının yanı sıra birçok parametre spor performansını etkileyebilmektedir. Bu araştırmada 18-28 yaş aralığındaki sporcuların performansı ile ağız sağlığı, iskeletsel anomali, bruksizm ve enfeksiyon arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Çalışmaya toplam 396 sporcu dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan tüm sporcuların dental ilişkisine bakıldıktan sonra ağız sağlıklarının değerlendirilmesi amacıyla Dmft skorları tespit edilmiştir. İskeletsel anomali varlığına bakılmış, bruksizm ve enfeksiyon varlığı tespit edilmiştir. Ağız içi ve dışı muayeneler tamamlandıktan sonra sporcuların antropometrik ölçümleri ve performans testleri (Otur Uzan Testi,30 Metre Sprint Testi, Dikey Sıçrama Testi, 505 Çeviklik Testi, Sağ-Sol El Kavrama Testi, Bacak Kuvveti Ölçümü) yapılmıştır. Sonuç olarak, sporcularda bruksizm görülme sıklığının daha fazla olduğu, sporcu performansı ile bruksizm, iskeletsel anomali ve enfeksiyon arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ancak Dmft skoru 4 olanlara göre tüm performans testlerinde daha başarılı ve anlamlı sonuçlar elde ettiği tespit edildi. Çalışma sonuçlarına göre görülmektedir ki ağız sağlığı ile sporcu performansı arasında ciddi bir ilişki söz konusudur. Araştırma bulgularının bizzat sporcular başta olmak üzere spor bilimciler, antrenörler, spor yöneticileri ve diş hekimlerine önemli katkılar sağlayacağı, doğru ağız sağlığı politikaları ile sporcu performansının artırılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Oral health, general health and well-being are an integral part of quality of life. Oral health is a mirror of the physiological, social and psychological characteristics necessary for quality of life. In addition to oral health, many parameters can affect sports performance. In this study, the relationship between the performance of athletes aged 18-28 and their oral health, skeletal anomaly, bruxism and infection was evaluated. A total of 396 athletes were included in the study. After examining the dental relationship of all athletes participating in the study, Dmft scores were determined in order to evaluate their oral health. The presence of skeletal anomaly was examined and the presence of bruxism and infection was detected. After the intraoral and extraoral examinations were completed, the athletes' anthropometric measurements and performance tests (Sit and Reach Test, 30-meter Sprint Test, Vertical Jump Test, 505 Agility Test, Right-Left Hand Grip Test, Leg Strength Measurement) were performed. As a result, it was determined that there was no significant relationship between athlete performance and bruxism, skeletal anomaly and infection, but athletes with a Dmft score of 4. According to the results of the study, it is seen that there is a serious relationship between oral health and athlete performance. It is thought that the research findings will make important contributions to sports scientists, trainers, sports managers and dentists, especially to the athletes themselves, and that the performance of athletes can be increased with the right oral health policies.