Peptide therapeutics to prevent protein aggregation ın huntington's disease
Huntington hastalığında protein agregasyonunu önlemek için peptit terapötikleri
- Tez No: 752168
- Danışmanlar: Prof. Dr. URARTU ÖZGÜR ŞAFAK ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Huntington hastalığı, Huntington (HTT) geninin ekson 1'inde dramatik CAG tekrar genişlemesinin neden olduğu ilerleyici, otozomal dominant nörodejeneratif bir hastalıktır. 336'dan fazla CAG tekrarı, mutant HTT (mHTT) fragmanlarının üretilmesine yol açmaktadır. Bu amino-terminal mutant HTT fragmanları, ilgili beyin bölgelerinde oligomerlere ve müteakip agregasyon oluşumuna yol açan yanlış katlanmış proteinlerle sonuçlanır. Mevcut tedaviler esas olarak hastalığın semptomlarını iyileştirmeye odaklanır. Bu nedenle, hastalığın başlangıcını geciktirebilecek terapötik müdahaleler, hastalığın ilerlemesini durdurmak için zorunludur. Peptid bazlı ilaç tedavisi böyle bir platform sağlar. Daha önce laboratuvarımızda aday ligand peptitleri, hem doğal fenotipi (25Q-Htt) hem de 46Q-Htt ve 103Q-Htt gibi mHTT fragmanlarına karşı taranmıştı. Bu çalışma, seçilen peptitlerin in vitro karakterizasyonuna odaklanmaktadır. Thioflavin T tahlili kullanılarak gerçek zamanlı olarak fibril oluşumu gözlemlenmiştir. Floresan sinyalindeki değişiklikle fibril oluşumu üzerindeki etkilerini kontrol etmek için seçilen iii peptitler eklenmiştir. Peptitlerin kümelenme kinetiği üzerindeki etkisi Atomik Kuvvet mikroskobu kullanılarak da incelenmiştir. Seçilen 6 peptitten 3'ünün (HHGANSLSLVSQD, HGLHSMHNKLTR ve WMFPSLKLLDYH) agregasyonu başarılı bir şekilde bloke ettiğini gösterilmiştir. Bu çalışmalar, seçilen peptitlerin, mHTT proteinlerinde fibrillerin toplanmasını inhibe etmede etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Huntington's disease is a progressive, autosomal dominant neurodegenerative disease caused by dramatic CAG repeat expansion in exon 1 of the Huntington (HTT) gene. More than 36 CAG repeats lead to the generation of mutant HTT (mHTT) fragments. These amino-terminal mutant HTT fragments result in misfolded proteins that give rise to oligomers and subsequent aggregate formation in relevant brain areas. Available therapies mainly focus on ameliorating the symptoms of the disease. Therefore, therapeutic interventions which can delay the onset of disease are imperative for halting disease progression. Peptide-based drug therapy provide such a platform. Previously in our lab, candidate ligand peptides were screened against both willd type (Htt-Q25) and mHTT fragments such as Htt-Q46, and Htt-Q103. This was done using different display technologies This work focuses on the in vitro characterization of those selected peptides. Fibril formation was observed in real-time using Thiofllavin T assay. Selected peptides were added to check their effect on fibril formation by change in fluorescence signal. The effect of peptides on fibril formation was also studied using Atomic Force microscopy. 3 of the 6 selected peptides (HHGANSLSLVSQD), (HGLHSMHNKLTR) and (WMFPSLKLLDYH) successfully showed a blocking in aggregation. These s i tudies show that the selected peptides are affective for inhibiting the aggregation of fibrils in mHTT proteins