How do different threat types caused by Covid-19 affect trust in science through issue ownership beliefs?
Covid-19'un neden olduğu farklı tehdit türleri, soruna vakıflık inançlarıyla bilime güveni nasıl etkiliyor?
- Tez No: 752171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONURCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tehdit ve siyasi ideoloji arasındaki ilişkiye dair güncel araştırma bulguları birbiriyle çelişen sonuçlar içermektedir. Literatürdeki bulgular, insanların tepkilerinin karşı karşıya kaldıkları tehdidin türüne göre değişiklik gösterdiğini ve bu çelişkili bulguların, tehdit türlerindeki çeşitlilikten kaynaklanabileceğini düşündürmektedir. Eadeh ve Chang (2020), belirli problemlerin çözümü için spesifik politik partilerin daha yetkin ve sorumlu görüldüğü önermesine dayanan soruna vakıflık modelini kullanmıştır. COVID-19 pandemisi de pek çok farklı türden tehdidi (örn. sağlık, kıtlık ya da sosyal izolasyon) tetiklemiş olsa da pandeminin neden olduğu farklı tehdit türlerinin farklı sonuçlara yol açıp açmadığını belirlemek için yürütülen deneysel çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, COVID-19 krizi bağlamında soruna vakıflık modelini deneysel olarak test ettik. Eadeh ve Chang (2020) ile benzer bir yaklaşım kullanarak, COVID-19'un neden olduğu farklı tehditleri çözmek için bilimsel gelişmelerin ve/veya hükümetlerin soruna vakıf görülme derecelerini karşılaştırdık. Bu çalışmada ayrıca pandeminin neden olduğu farklı tehditlerin farklı komplo teorilerine olan inancı (“aldatmaca olarak COVID-19”ve“biyo-silah olarak COVID-19”) ve bilime olan güveni nasıl etkilediğini inceledik. Pandeminin neden olduğu ekonomik, sağlığa yönelik ve sosyal tehditleri manipüle etmek için senaryolar geliştirdik ve katılımcıların bunlara nasıl tepki verdiğini inceledik. Manipülasyonun ardından, katılımcılardan kendilerini bu tehditlerden biriyle karşı karşıya kaldıklarını hayal ettiklerinde nasıl hissettiklerini ifade eden açık uçlu cümleler yazmalarını istedik. Tüm ölçeklerin sonunda, katılımcılara manipülasyon etkisini tazeleyecek bir hatırlatmada bulunduk ve manipülasyonun etkili olup olmadığını kontrol eden bir soru sorduk. Analiz sonuçları, katılımcıların algılanan tehdit düzeyi, soruna vakıflık inançları, komplo teorisi inançları ve bilime olan güvenleri açısından, deneysel koşullara atanan katılımcılar ile kontrol koşuluna atanan katılımcılar arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Ayrıca bulgular manipülasyon yönteminin de etkili olmadığını göstermiştir. Genel olarak bulgular, pandemi gibi büyük bir kriz esnasında duyulan tehdit hissi zaten zirvede olduğundan, tehdidi deneysel olarak manipüle etmenin siyaset psikolojisi literatüründe varsayıldığından daha zor olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The recent findings suggest that people's reactions vary based on the type of threat, and the mixed results on the relationship between threat and political reactions might stem from this variation in the threat types. Eadeh and Chang (2020) employed the issue ownership model to explain these mixed results, which is based on the notion that certain parties are perceived as more competent to deal with specific problems as the owner of a particular issue. Although the COVID-19 pandemic invokes different types of threats (e.g., health, scarcity, or social isolation), few experimental studies have been conducted to determine whether different threat types caused by the pandemic lead to different outcomes. In the current study, we experimentally tested the issue ownership model in the COVID-19 context. Using a similar approach to Eadeh and Chang, we investigated the degree to which scientific advancements and/or the governments are viewed as issue owners for resolving different threats posed by COVID-19. We also examined how different threats influence belief in different conspiracy theories (“COVID-19 as a hoax”and“COVID-19 as a bioweapon”) and trust in science. We developed scenarios to manipulate the economic, health, and social threats, and investigated how people react to them. Afterward, participants were asked to write open-ended statements to express their feelings while imagining themselves facing one of these threats. Finally, we presented a manipulation refresher and a manipulation check question to the participants. The findings indicated no significant difference between the threat conditions and the control condition in terms of participants' issue ownership beliefs, conspiracy beliefs, and trust in science, and the manipulation was not effective. Overall, the findings suggest that manipulating threats experimentally during a pandemic is more difficult than previously assumed in the political psychology literature since the baseline threat level are already at the peak.