Causes of fragility of Afghan women's achievements between 2001 and 2021
2001_2021 yılları arasında Afgan kadınlarının başarılarının kırılganlığının nedenleri
- Tez No: 752174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TURAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, betimsel-analitik bir yönteme dayalı olarak, 2001-2021 yılları arasında Afgan kadınlarının başarılarının kırılganlığının nedenleri ele alınmıştır. Afganistan'daki kadınların sosyo-politik faaliyetlerine değinmek, çoğu siyasi uzmanın, araştırmacının ve kadınları destekleyen ülke ve kuruluşların dikkatini çeken yeni siyasi sistemin 2001 yılında iktidara gelmesinden bu yana yeni ve güncel bir tartışma konusu olmuştur. Fakat bu süreçte kadınların başarılarının sürdürülebilirliği ve istikrarı konuları unutulmuş ve hatta göz ardı edilmiştir. Afganistan'daki kadınların adı belirtilen süreçte başarılarının kırılgan olmaları sebebiyle, bu çalışma, kadın faaliyetlerinin tarihine, Afganistan İslam Cumhuriyeti'nin kadınlara ilişkin yasalarına ve son yirmi yılda kadınların önündeki fırsat ve engellere odaklanmaktadır. Afganistan'da son yirmi yıldır kadın hakları tartışmalarının kentli ve Batılı bir tartışma olduğu ve Afganistan'ın geleneksel ve kadın karşıtı kültürü göz önüne alındığında, kadınların başarılarının Afgan kadınlarının toplumsal mücadelelerinin ürünü olduğu söylenemez. Afganistan'da hükümetlerin verimsizliği, baskı, kadın düşmanlığı, güvensizlik, ayrımcı yasalar, şiddet, cinsiyet eşitsizliği ve kadınların taleplerinin görmezden gelinmesi gibi sorunlar nesnel sürekliliğini korumaktadır. Diğer taraftan 'kadına destek' adı altında yürütülen mücadele ve faaliyetler somut ve yaygın birer olgu haline dönüşememiştir. Dolayısıyla Afganistan tarihine bakıldığında, kadınlar için ilerlemenin çok yavaş ve istikrarsız olduğu ama gerilemelerin her zaman hızlı ve sürekli olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, daha uzun süreye yayılmış mücadeleler, Afganistan'ın sosyal yapısına uygun gerçekçi projelerin tasarlanıp hayata geçirilmesi, cinsiyetçi görüşlerin azaltılması, ayrımcı yasaların değiştirilmesi, güvenlik ve demokrasinin istikrara kavuşturulması ve kadınların bilimsel kapasitesinin artırılması kalıcı kazanımlar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, an attempt has been made to address the reasons for the fragility of the achievements of Afghan women from 2001 to 2021, which is based on a descriptive-analytical method. Addressing the socio-political activity of women in Afghanistan has been a fresh and up-to-date debate since the new political system came to power in 2001 that had attracted the attention of most political experts, researchers, and countries and organizations supporting women. However, the issues of stability and the sustainability of women's achievements were forgotten, and no special attention was paid to them. As the fragility of these achievements is clearly felt at this point in time, the present study is based on the history of women's activities, the laws of the Islamic Republic of Afghanistan on women, and the barriers to women over the past two decades. Since the women's rights debate has been an urban and Western discourse for the past two decades and bears no resemblance to Afghanistan's traditional and misogynistic culture, it cannot be claimed that the achievements of women were the product of the social struggles of Afghan women. In view of the fact that the issue of government inefficiency, oppression, misogyny, insecurity, discriminatory laws, violence, gender inequality, and women's ignorance of their demands has always been an objective and ongoing issue in Afghanistan. On the contrary, struggles and activities under the name of 'support for women' have not been a tangible and pervasive phenomenon. Thus, a brief look at Afghanistan's history shows that while progress has been very slow and volatile for women, setbacks have always been rapid and continuous throughout the history of their activities. As a result, tougher struggles over a longer period of time, the design and implementation of real projects based on Afghanistan's social structure, the weakening of gendered views, the change of discriminatory laws, the stability of security and democracy, and increasing the scientific capacity of women can bring lasting achievements to Afghan women.