Miyokardit tanısı alan çocukların geriye dönük olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of children diagnosed with myocarditis
- Tez No: 752179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ERTUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çok farklı şekillerde prezente olabilmesı ve yaygın kabul görmüş tedavi protokollerinin olmaması nedeniyle çocuklarda akut miyokarditin tanı ve tedavisi zorlayıcı olabilmektedir. Bu çalışmayla, Ocak 2010 ile Eylül 2021 tarihleri arasında hastanemize ayaktan ya da sevk aracılığıyla başvuran 0-18 yaş arasındaki pediatrik miyokardit hastaların özelliklerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya dahil edilen 127 hastanın özellikleri geriye dönük olarak incelendi. Hastanede yatış süresi, yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) kalış süresi, inotrop ihtiyacı, invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı, aritmi gelişimi ve ölüm klinik sonuç değişkenleri olarak belirlendi. Hastaların %51,6'sının YBÜ yatışı, %38,6'sının inotrop ihtiyacı, %17,5'inin invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı olduğu tespit edildi. Taburculuk sonrası izlemde hastaların %8,7'sinde aritmi saptandı. İlk yatış sürecinde mortalite %3,1 olarak saptandı. Hastaların %66,9'u erkek, %33,1'i ise kız cinsiyetteydi. YBÜ'de kalış süresi erkeklerde anlamlı olarak daha uzun; inotrop ihtiyacı ise kızlarda anlamlı olarak daha fazlaydı. Adölesan döneme doğru gidildikçe hasta sayısının arttığı görüldü. Hasta yaşının küçük olması kötü klinik sonuçlarla ilişkili tespit edildi. Göğüs ağrısı ile başvuru iyi klinik sonuçlarla, kardiyak dışı semptomlarla başvuru ise kötü klinik sonuçlarla ilişkili olduğu bulundu. İki hastada oral rotavirüs aşısı uygulanma öyküsü saptandı. Hastaların %22'si MISC miyokarditi olarak tespit edildi. Başvuru EKG'lerinin %75,5'inde anormal bulgu vardı. Başvuruda hastaların %32,1'inde sistolik yetmezlik mevcuttu. Başvuru sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu ve kısalma fraksiyonları, klinik sonuçlarla ilişkili bulundu. Başvuru troponin I düzeyi ile klinik sonuçlar arasında bir ilişkili saptanmadı. Başvuruda miyoglobin, d-dimer ve BNP yüksekliği; anemi, hipoalbuminemi ve hemogramda monosit sayısının düşük olması; şiddetli hastalık ve kötü klinik sonuçlarla ilişkili bulundu. Kardiyak manyetik rezonans görüntüleme (KMRG)'lerin %90,7'si miyokarditle uyumluydu. Hastaların %59,5'unun intravenöz immünoglobulin (İVİG) tedavisi aldığı saptandı, İVİG kullanımının troponin düzeyi değişimine ve ventrikül fonksiyonlarının düzelmesine istatistiksel anlamlı etkisi saptanmadı. Troponin artışı, miyokarditte negatif bir prognostik belirteç olarak görünmemektedir. Öte yandan çalışmamızda; miyoglobin, BNP, d-dimer, albümin, hemoglobin ve monosit sayısı akut miyokarditte kötü klinik sonuçlar açısından riskli hastaların belirlenmesinde kullanılabilecek uygun biyobelirteçler olarak saptandı. Miyokarditte İVİG kullanımının etkinliği gösterilememiştir. Miyokardit tedavisinin temelini kalp yetmezliği tedavisi oluşturmaktadır. Miyokardit tanısında biyobelirteçlerin kullanımı kötü klinik sonuçlar açısından riskli hastaların belirlenmesi açısından da yararlıdır.
Özet (Çeviri)
Diagnosis and treatment of acute myocarditis in children can be challenging because it can present in many different forms and there are no widely accepted treatment protocols. In this study, it was aimed to examine the characteristics of pediatric myocarditis patients aged 0-18 years who applied to our hospital between January 2010 and September 2021, either as an outpatient or by referral. The characteristics of 127 patients included in the study were analyzed retrospectively. Length of hospital stay, length of stay in the intensive care unit (ICU), need for inotropes, need for invasive mechanical ventilation, development of arrhythmia, and death were determined as clinical outcome variables. It was determined that 51.6% of the patients needed ICU admission, 38.6% needed inotropes, and 17.5% needed invasive mechanical ventilation. In the follow-up after discharge, arrhythmia was detected in 8.7% of the patients. Mortality was found to be 3.1% during the first hospitalization period. 66.9% of the patients were male and 33.1% were female. The length of stay in the ICU was significantly longer in males and the need for inotropes was significantly higher in girls. It was observed that the number of patients increased toward the adolescence period. The younger age of the patient was found to be associated with poor clinical outcomes. It was found that admission with chest pain was associated with good clinical outcomes, and presentation with non-cardiac symptoms was associated with poor clinical outcomes. A history of oral rotavirus vaccine administration was found in two patients. 22% of the patients were identified as MISC myocarditis. There were abnormal findings in 75.5% of the admission ECGs. At admission, 32.1% of the patients had systolic failure. The admission left ventricular ejection fraction and shortening fractions were associated with clinical outcomes. There was no correlation between admission troponin I level and clinical outcomes. Elevated myoglobin, BNP and d-dimer levels, anemia, hypoalbuminemia and low monocytes count at admission found to be associated with severe disease and poor clinical outcomes. 90.7% of the cardiac magnetic resonance imaging of the patients were compatible with myocarditis. Intravenous immunoglobulin (IVIG) was given to 59.5% of the patients. There was no statistically significant effect of IVIG use on the change in troponin level and the improvement of ventricular functions. An increase in troponin does not appear to be a negative prognostic marker in myocarditis. On the other hand, in our study myoglobin, BNP, d-dimer, albumin, hemoglobin and monocyte count have been found to be suitable biomarkers that can be used to identify patients at risk for poor clinical outcomes in acute myocarditis. The effectiveness of IVIG use in myocarditis has not been demonstrated. The mainstay of myocarditis treatment is the heart failure treatment. The use of biomarkers in the diagnosis of myocarditis is also useful in identifying patients at risk for poor clinical outcomes.