Adaptive re-use of spaces as art galleries: The case of Beyoğlu, İstanbul
Sanat galerileri olarak alanların uyarlanabilir yeniden kullanımı: İstanbul Beyoğlu örneği
- Tez No: 752187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK ALTAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ GIUSEPPE RESTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, galeri sahiplerinin bakış açılarına ve mekanların özelliklerine odaklanarak, mekanların sanat galerileri olarak uyarlanabilir yeniden kullanımını anlamayı amaçlamıştır. Buna göre öncelikle sanat galerisi özellikleri bir araya getirilerek kriterler belirlendi: Beyoğlu bağlamında mimari, konumsal, finansal ve pazar özellikleri olan mekansal görünürlük, şeffaflık, esneklik ve uyarlanabilir yeniden kullanım özellikleri. Daha sonra mahalle ve mekan seçiminde maliklerin karar vermeleri ve öncelikleri anket yoluyla araştırılmıştır. Bunu galerilerin belirlenen özelliklere göre gözlem olarak belgelenmesi izlemiştir. Sonuçlar, mekanın mekansal özelliklerinin ve dönüşüm sürecinin sahipler için daha az endişe verici olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, kentsel bağlamı ve varlığı, mekansal özelliklerinden çok daha büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand adaptive re-use of spaces as art galleries with a focus on gallery owners' perspectives as well as properties of the spaces. Accordingly, first, criteria were determined by combining art gallery characteristics: spatial visibility, transparency, flexibility, and adaptive re-use characteristics, which are architectural, locational, financial and market characteristics within the context of Beyoğlu. Afterwards, decision making of owners and their prioritizations in the selection of district and the space was explored by questionnaire. This was followed by documentation of the galleries as observation with respect to the determined characteristics. The results show that spatial characteristics of the space and conversion process were less concerned for owners. Therefore, its urban context and presence have much greater importance than its spatial characteristics.