Analysis of daily activities of young people with cerebral palsy in their home environments
Serebral palsili gençlerin ev ortamlarındaki günlük aktivitelerinin analizi
- Tez No: 752186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada serebral palsili gençlerin günlük aktivitelerini yaparken yaşadıkları zorluklar, başkalarına bağımlılık seviyeleri ve buna bağlı oluşan duygular ve günlük aktivitelere verdikleri önem incelenmekte ve karşılaştırılmaktadır. Çalışmanın temel amacı, serebral palsili gençlerin hangi aktiviteleri yaparken daha çok zorlandığını analiz etmek ve bu zorluğun onların bedenlerinde yaşadıkları zorluklarla ilgisini anlamaktır. Ayrıca, serebral palsili gençlerin hangi günlük aktiviteleri yaparken başkalarına daha çok bağımlı olduğu ve bu bağımlılık sonucunda hissettiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Ek olarak, serebral palsili gençlerin etkinliklere verdikleri önem derecesini karşılaştırmak da hedeflenmektedir. Araştırmanın anket aşaması 15-24 yaşları arasında serebral palsili 31 genç ile gerçekleştirilmiştir. Ankete katılan katılımcılardan seçilen altı kişilik hedef grubu üyeleri ile ayrı röportajlar gerçekleştirilmiştir. Anket bulguları, serebral palsili gençlerin farklı aktivitelerde zorluk seviyelerinin değiştiğini göstermektedir. Ayrıca, serebral palsili gençlerin günlük aktivitelerini gerçekleştirirken yaşadıkları zorlukların bedenlerinde yaşadıkları zorluklarla ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Ek olarak, günlük aktivitelerini yürütmede zorluk yaşamalarının başkalarına bağımlılıklarını arttırdığı ve bu bağımlılık nedeniyle farklı duygular ortaya çıktığı belirlenmiştir. Son olarak bulgular, serebral palsili gençlerin günlük aktivitelere verdikleri önem düzeylerinin değiştiğini göstermektedir. Röportaj bulguları, serebral palsili gençlerin aktiviteleri yapamama ve yapamama nedenlerinin farklılık gösterdiğini ortaya koymakta ve bu nedenler açıklanmaktadır. Ayrıca, başkalarına bağımlı olma nedeniyle oluşan duygular ve evlerinde yaptıkları veya yapmak istedikleri değişiklikler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the difficulties experienced by young people with cerebral palsy, their level of dependence and related emotions and the level of importance they attach to daily living activities in the home environments are examined and compared. The main purpose of this study is to analyze which activities are most difficult for young people with cerebral palsy and the relationship between difficulties in activities and body parts. Also, it aims to examine during which activities young people with cerebral palsy are more dependent on others and how they feel as a result of this dependence. Furthermore, it also aims to compare the importance level that young people with cerebral palsy give to the activities. The survey phase is conducted with 31 young people with cerebral palsy aged 15-24. Afterwards, separate interviews are held with six participants who volunteered to take part in this phase, who also answered the survey questions. Survey results reveal that young people with cerebral palsy experience varied levels of difficulty in different activities. Also, there is a relationship between difficulties in doing activities and difficulties they experience in different parts of their bodies. Moreover, difficulties in doing daily activities increased their dependence and different emotions occur because of this. Finally, the survey results show that the importance level that young people with cerebral palsy give to the daily activities shift. Interview results reveal that the reasons why young people with cerebral palsy cannot do or not do activities differ and these reasons are explained. Also, the emotions that occur because of being dependent on others and the adaptations that they made or want to make in their homes are discussed.