Öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri, bilişsel esneklikleri ve motivasyonları arasındaki ilişki
The relationship between teacher's classroom management skills and cognitive flexibility and motivation
- Tez No: 752198
- Danışmanlar: DOÇ. ADNAN TAŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu araştırmada öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri, bilişsel esneklikleri ve motivasyonları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu değişkenlerin cinsiyete ve yaşa göre farklılaşma durumu alt amaç olarak ele alınmıştır. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 yılında Erzurum ili merkez ilçelerinde görev yapan ortaokul öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise Erzurum merkez ilçelerinde görev yapan 336 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Sınıf Yönetimi Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”,“Bilişsel Esneklik Envanteri”ve“Öğretmen Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı, Kruskal Wallis H Testi, Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Bulgular: Öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri ile bilişsel esneklikleri ve sınıf yönetimi becerileri motivasyon düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyete göre değişkenlerin farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf yönetimi becerileri ölçeği alt boyutlarından Liderlik ve İletişim, Davranış ve Zaman Yönetimi, Öğretim Materyalleri ve Değerlendirme, Motivasyon ve Öğrenme Ortamı, Etkinlik Yönetimi ile ölçeğin genelinde yaşa göre anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Öğrenci Grupları, Planlama boyutunda ise anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Bilişsel esneklik için ölçeğin genelinde yaşa göre anlamlı bir farklılık oluştuğu görülmüştür. Öğretmenlerin motivasyonun ise yaşa göre farklılık göstermediği görülmüştür. Sonuçlar: Öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri ile bilişsel esneklik ve motivasyonları arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerinin ve sınıf yönetimi ölçeğinin alt boyutları olan Liderlik ve İletişim, Davranış ve Zaman Yönetimi, Öğretim Materyalleri ve Değerlendirme, Motivasyon ve Öğrenme Ortamı, Etkinlik Yönetimi boyutlarının 31-40 yaş grubunun 21-30 yaş grubuna göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin bilişsel esnekliklerinin ise 31-40 yaş grubunun 21-30 yaş grubuna daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin ise yaşa göre herhangi bir farklılaşma göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to investigate the relationship between teachers' classroom management skills, cognitive flexibility and motivation. At the same time, the differentiation of these variables according to gender and age was considered as a sub-objective. Method: Correlationel research method, one of the quantitative research methods, was used in the research. The universe of the research consisted of secondary school teachers working in the central districts of Erzurum province in 2021-2022. The sample of the study consisted of 336 teachers working in the central districts of Erzurum.“Personal İnformation Form”,“Classroom Management Skills Assessment Scale”,“Cognitive Flexibility İnventory”and“Teacher Motivation Scale”were used as data collection tools in the research. Spearman Brown Rank Correlation Coefficient, Kruskal Wallis H test, Mann whitney U test used in the analysis of the data. Findings: A moderate positive correlation was found between teachers' classroom management skills and their cognitive flexibility and motivation levels of classroom management skills. It was concluded that the variables did not differ according to gender. It was found that there was a significant difference acoording to age in the classroom management skills scale sub-dimensions of Leadership and Communication, Behavior and Time Management, Instructional Materials and Evaluation, Motivation and Learning Environment and Activity Management. It was observed that there was no significant difference in Student Groups and Planning dimension. It was observed that there was a significant difference according to age in the overall scale for cognitive flexibility. It was observed that the motivation of the teachers did not differ according to age.“Personal İnformation Form”,“Classroom Mnagement Skills Assessment Scale”,“Cognitive Flexibility Inventory”and“Teacher Motivation Scale”were used as pain points. Spearman Brown Rank Correlation Coefifcient, Kruskal Wallis H Test, Mann Whitney U test were used in the analysis of the data. Conclusions: It has been observed that there is a moderate positive relationship between teachers classroom management skills and their cognitive flexibilty and motivation. It was concluded that the dimensions of Leadership and Communication, Behavior and Time Management, Instructional Materials and Evaluation, Motivation and Learning Environment, Activity Management scale were higher in the 31-40 age goup than in the 21-30 age group. It was concluded taht the cognitive flexibility of the teachers was higher in the 31-40 age group than in the 21-30 age group. It was concluded taht the motivation levels of the teachers did not show any difference according to age.