Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin matematik çalışma stratejileri, matematik tutumları ve başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between 8th grade middle school students' mathematics study strategies, mathematic attitudes and achievement
- Tez No: 752206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL COŞKUN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Öğrencilerin matematik çalışmayı ve öğrenmeyi bilmeleri ile birlikte bu konuda istekli olmaları matematik başarısına ulaşmalarında kritik öneme sahiptir. Bu kapsamda araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin matematik çalışma stratejileri, matematik tutumları ve başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama yönteminde tasarlanmıştır. Araştırma Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir ilde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda öğrenim görmekte olan 6742 sekizinci sınıf öğrencileri arasından basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 630 (318 kız, 312 erkek) öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, öğrencilerin matematik çalışma stratejilerini kullanma durumlarını belirlemek amacıyla Matematik Çalışma Stratejileri Ölçeği, matematik dersine yönelik tutumlarını ortaya koymak için Matematik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerinin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Analizi ve Basit-Çoklu Regresyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin matematik çalışma stratejileri kullanımlarının yüksek ve matematik tutumlarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Kız öğrencilerin matematik çalışma stratejileri kullanımları erkeklere göre daha yüksek düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ek kaynak kitap kullanan ile haftalık matematik çalışma saati daha fazla olan öğrencilerin matematik çalışma stratejileri kullanımı, matematik tutumu ve başarısı anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır. Matematik çalışma stratejileri, matematik tutumları ve matematik başarıları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Matematik çalışma stratejileri kullanımlarının ve matematik tutumunun birlikte öğrencilerin matematik başarısını %10,9 düzeyinde yordadığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda öğrencilerin matematik başarılarını arttırmak için matematik çalışma stratejileri kullanımları ve matematik tutumunun yükseltilmesi adına desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is critical for students to know how to study and learn mathematics, and to be willing to do so in achieving success in mathematics. In this context, the aim of the research is to examine the relationship between middle school students' mathematics study strategies, mathematics attitudes and achievements. The research was designed in relational screening method. The research was carried out on 630 students (318 girls, 312 boys) selected by simple random sampling method among 6742 eighth grade students studying in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in a province located in the Southeastern Anatolia Region. Personal Information Form was used as data collection tool, Mathematics Study Strategies Scale was used to determine students' use of mathematics study strategies, and Mathematics Attitude Scale was used to reveal their attitudes towards mathematics lesson. Independent sample t-test, one-way analysis of variance, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient Analysis and Simple Multiple Regression Analysis methods were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was found that students' use of mathematics study strategies was high and their mathematics attitudes were moderate. The use of mathematics study strategies by female students was found to be statistically significant at a higher level than males. The use of mathematics study strategies, mathematics attitude and success of the students who use supplementary resource books and have more weekly mathematics study hours were found to be significantly higher. It has been determined that there is a positive and significant relationship between mathematics study strategies, mathematics attitudes and mathematics achievement. It was determined that the use of mathematics study strategies and mathematics attitude together predicted students' mathematics achievement at the level of 10.9%. In this context, it is recommended that students use mathematics study strategies in order to increase their mathematics achievement and be supported in order to increase their mathematics attitude.