A new selective location routing problem: Educational services for refugees
Yeni seçici yer seçimi rotalama problemi: Mülteciler için eğitim
  1. Tez No: 752239
  2. Yazar: ŞEBNEM MANOLYA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. BAHAR YETİŞ, DR. FEYZA GÜLİZ ŞAHİNYAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Suriye Savaşı 5.5 milyon Suriyeli insanı sığınma aramaya zorladı. Türkiye % 47'si çocuk olmak üzere 3.7 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Suriyeli mülteci çocukların okullaşma oranı istikrarlı bir şekilde yükselse de mevcut durumda 400 binden fazla eğitimden uzak çocuk var. Türkiye'nin başlangıçtaki planları on yıldan uzun sürecek bir mülteci krizini hesaba katmamıştı. Bu çalışmada, ilk olarak ülkenin mültecileri ulusal eğitim sistemine entegre etme amaçlı mevcut planlarının yarattığı mevcudiyet ve erişilebilirlik zorluklarını belirliyoruz. Sonrasında, Türkiye'deki mülteci çocukların eğitime erişimini güçlendirmek için, yerel yönetmeliklere uygun bir planlama stratejisi geliştiriyoruz. Ev sahibi ülkenin mevcut altyapısını yormadan Suriyeli mülteci çocukların okullaşma oranını arttırmak için Heterojenlik Kısıtlı-Kapasiteli Maksimum Kaplama Problemi (HK-KMKP) ve iki uzantısını formüle ediyoruz: Türkiye'deki mevcut durumu iyileştirmek için Kooperatif HK-KMKP (KHK-KMKP) ve gelecekteki bir kriz durumunda erken planlama rehberi sağlamak için Modüler KHK-KMKP. Okula erişim eksikliği, okula devam oranlarını engelleyen önemli zorluklardan biri olarak tanımlandığı için rotalama kararlarını dahil ediyoruz. Çocukların okullara ulaşımını kolaylaştırma amacıyla yer seçimi kararlarının rotalama probleminin seçici tabiatını etkilediği orijinal bir formülasyona denk gelen yeni bir Seçici Yer Seçimi Rotalama Problemini (SYSRP) öneriyoruz. Kaynakların daha da kısıtlı olduğu durumlar için Katılıma dayalı SYSRP'yi (K-SYSRP) tanıtıyoruz ve çocukların devam etme davranışlarını mesafenin kademeli azalan bir fonksiyonu olarak temsil ediyoruz. Bu iki karmaşık problemin çözümü için, K-SYSRP için optimal çözümler üreten 2 Aşamalı Çözüm Yaklaşımı sunuyoruz. Türkiye'nin en yoğun mülteci nüfusuna sahip ilinin gerçek hayat verileriyle gerçekleştirdiğimiz hesaplamalı analizin sonuçları şunu göstermektedir: KHK-KMKP ve Modüler KHK-KMKP, mevcut duruma kıyasla okullaşma oranlarını ve kapasite kullanımlarını iyileştiriyor. Ayrıca, SYSRP ve K-SYSRP, kıyaslama formülasyonuyla karşılaştırıldığında, yaklaşık iki kat daha fazla çocuğun eğitime devam etmesini sağlıyor. Genel olarak bu çalışma, gelecekteki olası benzer durumlar için yöneylem araştırması yöntemlerine dayanan bir yol haritası sağlamak üzere Türkiye'nin on yıldan uzun süredir edindiği deneyimleri ve alınan dersleri analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Syrian War has forced 5.5 million Syrians to seek for asylum. Turkey hosts 3.7 million Syrian refugees, 47% of whom are children. Even though the schooling rate of Syrian refugee children has steadily increased, currently, there are still more than 400 thousand children distanced from education. Turkey's initial plans were not accounting for a refugee crisis going on for a decade. In this study, we first identify the availability and accessibility challenges posed by the country's existing plans of integrating refugees to the national education system. Then, to reinforce schooling access for the refugee children in Turkey, we develop a planning strategy that is aligned with the local regulations. To improve school enrollment rates among Syrian refugee children without burdening the existing infrastructure of the host country, we formulate Capacitated Maximal Covering Problem with Heterogenity Constraints (CMCP-HC) and two extensions: Cooperative CMCP-HC (CCMCP-HC) to improve the current schooling access in Turkey and Modular CCMCP-HC to provide a guide for early planning in the case of a future crisis. As lack of school accessibility has been identified as one of the significant challenges hampering the school attendance rates, we incorporate routing decisions. To ease children's transportation to schools, we propose a new Selective Location Routing Problem (SLRP) that corresponds to a novel formulation, where the location decisions impact the selective nature of the routing problem. For cases with further scarcity of the resources, we introduce Attendance-based SLRP (A-SLRP) and represent children's attendance behaviors as a gradual decay function of distance. For the solution of these two complex problems, we offer a 2-Stage Solution Approach that yields optimal solutions for A-SLRP. Results of our computational analysis with the real-life data of the most densely refugee populated Turkish province illustrate that CCMCP-HC and Modular CMCP-HC improve schooling enrollment rates and capacity utilizations compared to status quo. Moreover, SLRP and A-SLRP enable approximately twice as many children's continuation to education, compared to the benchmarking formulation. Overall, this study analyzes Turkey's experience and lessons learned over a decade to provide a road-map based on operations research methodologies, for potential similar situations in the future.